Решението за преговори с F-16 скоростно влиза в Парламента следващата седмица

8 прочитания

Управляващите планират през следващата седмица скоростно да приемат в Народното събрание решението за стартиране на преговори със САЩ за придобиване на изтребители F-16 Block 70 и анулиране на Проекта на инвестиционен разход, който бе приет от Парламента през юни 2018 г.

Решението, което се предлага от Министерски съвет ще бъде гледано от ресорната комисия по отбрана на извънредно заседание, което ще се проведе на 15 януари (следващият вторник) и веднага след това влиза за гласуване в пленарна зала, като плановете са това да се случи още на 16 януари. Това научи АЕРО от собствени източници.

Министерски съвет внася в Парламента доклада, който бе подписан от министрите на отбраната и икономиката и в който се казва, че ще стартират преки преговори със САЩ за покупка на нови F-16. Правителството прие този доклад вчера, 9 януари.

Освен да приеме доклада, от Народното събрание ще се иска и мандат за въпросните преговори, както и фактическото анулиране на Проекта за инвестиционен разход, който залага бюджет на проекта от 1,5 млрд. лева без ДДС, изискване за първи доставки в рамките на 24 месеца от подписването на договора, изисквания за индустриално сътрудничество и много други.

За сега не се очаква ГЕРБ да имат проблем да предвижат това решение през Народното събрание, въпреки че не малко парламентарно представени партии заявиха, че няма да подкрепят решението.

БСП и „Воля” със сигурност ще гласуват против. Волен Сидеров, лидер на „Атака”, както и Валери Симеонов, лидер на НФСБ, поотделно критикуваха решението и се изказаха против него, но не е ясно дали депутатите им ще гласуват против.

За решението се очаква да гласуват ГЕРБ и депутатите на ВМРО, чийто лидер Красимир Каракачанов е военен министър, чийто подпис стои под доклада, който се внася.

За сега, няма официално мнение от страна на ДПС, но партията редовно подкрепя ГЕРБ по различни, важни за партията на Борисов, решение и може да се предположи, че ДПС ще подкрепи и решението за преговори със САЩ. Дори и това да не се случи, ГЕРБ имат други опции, като например затягане на редиците в коалицията „Обединени патриоти”.

Свързани теми

Предишна публикация
ДПС решават във вторник за преговорите за F-16
Следваща публикация
Марешки също е против преговорите за F-16
8 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Швеция уважава българското решение, но е убедена, че има по-добра оферта

Шведската Агенция за отбранително имущество (FMV) заяви, че уважава българското решение по придобиването на F-16, но смята, че тяхната оферта за Gripen е била по-добра. Това се казва в съобщение на агенцията, което бе разпространено днес, 17 януари 2019 г.

Съмнява ли се някой, че ще купим F-16

След месеци в които различни фактори от ГЕРБ пряко или косвено се изказваха в полза на покупката на F-16, най-накрая миналият петък, 14 декември 2018 г., и премиера Бойко Борисов изплю камъчето. Той заяви в прав текст, че според него F-16 е най-добър, с което фактически предреши и изхода от изтребителния конкурс.

Saab призна, че да имаш добри цени и добър продукт не е достатъчно за продажби на изтребители

Добрите цени и добрите технически характеристики не са достатъчни за продажбата на бойни самолети. Това заяви Йонас Йелм, ръководител на бизнес направлението Аеронавтика на Saab, по време на традиционния семинар на Saab, който се проведе вчера, 27 март 2019 г. Йелм коментира и развитието на процесите в България.

Министерство на отбраната: Поддръжката на Су-25 в „Авионамс” с руски фирми би била неефективна

Поддръжката на щурмовите самолети Су-25 в „Авионамс” с използване на фирми от руската отбранителна индустрия би било неефективно, защото ще отнеме твърде много време и средства. Това се казва в отговор на МО, който АЕРО получи днес, 26 юни 2019 г., на въпрос за коментар на думите на председателя на Народното събрание от вчера.

Напрежение в словашкото правителство около покупката на F-16

Словашкото МО заяви, че е подписало споразумения за покупката на F-16, но часове по-късно премиерът на страната ги обяви за невалидни и това разпали сериозно напрежение в коалиционното правителство, което управлява Словакия.

Меню