Константин Попов: Догодина няма да има договор за още F-16

248 прочитания

Догодина няма планове за сключване на договор за придобиване на следващите осем изтребителя F-16. Това е заявил председателят на Комисията по отбрана в Парламента Константин Попов (ГЕРБ) в ефира на радио „Фокус”.

„Всъщност тази информация, която ще придобием ще ни даде свобода и ще видите, че догодина няма да има в бюджета на Министерството на отбраната, в Държавния бюджет няма да има плащания за новите осем (изтребителя – бел. ред.). Защото ние нямаме договор. И не се предвижда да има сключен договор от догодина.”, това каза днес, 1 октомври 2020 г., Попов.

Той споделя, че планът в момента е първо да се получат сега поръчаните осем броя F-16, което трябва да стане факт през 2023 – 2024 г., след което те да бъдат усвоени в различните мисии, включително за задачата „ер полисинг”. След това, към 2025 – 2026 г. може да се очаква доставката на следващите осем.

Вчера, военният министър Красимир Каракачанов каза, че сделката за следващите осем ще се случи след 2024 г. Ако тези планове са коректни, трудно е да чакаме доставка година или две по-късно.

Попов подчерта, че разговорите със САЩ не са обвързващи, а целят само България да се информира за евентуалните цени и условия за следващите осем броя F-16 Block 70.

Какафонията на тема покупка на още F-16 стартира на 29 септември 2020 г., когато премиерът Борисов вкара в общественото пространство темата. Това стана след срещата му с представители на производителя Lockheed Martin и посланикът на САЩ Херо Мустафа. На следващия ден стана ясно, че Lockheed могат да ни предложат бърза доставка при скорошна покупка на още изтребители, но военният министър каза, че скоро не се планира такава сделка.

Свързани теми

Предишна публикация
Връчиха пагоните на новите командири на ВВС и Граф Игнатиево
Следваща публикация
ВМЗ е сглобил първите комплекти БЛА от серията Orbiter
248 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Япония се сбогува с F-4

Последната строева ескадрила на японските ВВС, която лети на изтребителя F-4 Phantom проведе церемония по…

САЩ разреши експорта на F-35A за Белгия

Държавният департамент на САЩ даде формално разрешение за експорт на 34 броя многоцелеви изтребители F-35A за Белгия. По оценки на американското правителство сделката ще е на стойност от $6,53 млрд.

Меню