Airbus започва да събира неформални поръчки за ново развитие на A321

506 прочитания

Airbus са започнали да събират неформални поръчки за нова версия на A321neo, която ще има по-голяма далечина на полет. Това съобщава Reuters, позовавайки се на собствени източници.

Източниците на Reuters, са заявили, че Airbus вече обсъждат цените и сроковете на доставка за новата версия, която в момента е известна, като A321XLR. Компанията вече е събрала и неформални поръчки, които подлежат на потвърждаване, след официалния старт на проекта.

От Airbus се надяват да имат поне 200 – 300 предварителни поръчки, преди официално да започнат работа по новия самолет.

От компанията са отказали официални коментари.

Според източниците на Reuters, основната цел на Airbus е да вземат максимално много поръчки, което да намалява потенциала на проекта NMA (New Mid-sized Airplane) на Boeing, който цели да създаде самолет с вместимост и далечина на полета между моделите 737 и 787.

Въпросният пазар се оценява на стотици милиарди в следващите 20 години и е поле на последните пазарни сражения между Airbus и Boeing.

Американският самолетостроител вече повече от две години проучва възможността за създаването на нов малък широкофюжелажен самолет с капацитет 220 – 260 пасажери, който да замени две по-стари модела – 757 и 767.

През януари Boeing отложи решението за това дали да стартира проекта NMA за 2020 г. Очаква се машината да влезе в търговска експлоатация през 2025 г.

Airbus, за сега, не желаят да започват изцяло нов проект и се опитват да парират NMA с промени по наличните в момента модели A321neo и A330neo.

A321XLR ще е развитие на A321LR (на снимката), който получи типова сертификация през октомври 2018 г. Новият модел ще има максимална излетна маса от 101 тона (97 при A321LR и 93,5 при A321neo), което ще даде и максимална далечина на полет от порядъка на 8300 km. Фюзелажът на A321XLR ще е същия, като при A321neo.

Авиационни експерти, с които са разговаряли от Reuters са заявили, че вероятно Boeing ще се придържа към тезата, че A321XLR ще има по-лоши икономически показатели за превоз на всеки отделен пасажер, в сравнение с A321neo, поради по-голямата си маса. Според същите експерти, основните аргументи на Airbus биха били, че техния проект ще бъде готов по-бързо и ще има по-нисък технологичен риск, като цялостната стратегия на европейците ще е свързана с изяждане на възможно най-голям дял от пазара на евентуалния NMA.

Свързани теми

Предишна публикация
Турция и TAI сключиха договор за разработка на щурмови вертолет
Следваща публикация
Словакия ще поддържа МиГ-29 поне до края на 2023 г.
506 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus ще ребрандира CSeries

Европейският самолетостроител Airbus смята да ребрандира семейството регионални джетове CSeries, след като програмата бъде купена от Bombardier. Това съобщава агенция Bloomberg, позовавайки се на собствени източници.

Delta Air Lines прави голяма поръчка за A321neo

Американската авиокомпания Delta Air Lines съобщи, че купува 100 броя Airbus A321neo и си запазва опциите за още толкова машини в рамките на програмата си за подмяна на тяснофюзелажния флот на компанията.

Airbus показа първия A330-800

Европейският самолетостроител Airbus показа първия прототип на A330-800 след изваждането му от цеха за боядисване. Самолетът е втория модел от поколението A330neo.

Мега поръчка за Airbus

Частният инвестиционен фонд Indigo Partners подписа меморандум за разбирателство с Airbus за покупка на 430 самолета от семейството A320neo. Това бе обявено в последния ден на авиоизложението в Дубай.

Полетя вторият прототип на МС-21

Вторият прототип на руския тяснофюзелажен авиолайнер МС-21-300 е изпълнил дебютния си полет днес, 12 май 2018 г. Това съобщава производителят „Корпорация „Иркут”.

Ryanair отлага получаването на първите 737 Max

Нискотарифната авиокомпания Ryanair обяви, че отлага доставката на първите пет Boeing 737 Max за края на тази година. Причината за това е, че в момента типът е спрян от полети и доставки не се извършват.

Меню