САЩ искат да знаят дали Пакистан е използвал F-16 срещу Индия

1K прочитания

Американското правителство се опитва да разбере дали Пакистан е използвал F-16 за военни действия срещу Индия, което би било нарушение на договора за продажба на тези изтребители. Това съобщава Reuters.

На 27 февруари 2019 г. над спорния регион Кашмир се разигра въздушен бой между ВВС на Индия и Пакистан. Според индийската версия за събитията, въздушното пространство на страната е било нарушено от пакистански F-16, които са били прехванати от индийски МиГ-21 Bison. В последвалия бой са били свалени един МиГ-21 за сметка на един F-16.

Пакистан отрича собствени загуби и твърди, че техните изтребители са свалили два МиГ-21. Страната отрича и в боя да са участвали F-16, като неофициално се лансира тезата, че от пакистанска страна са се били JF-17.

Индия показа останки на ракета „въздух-въздух” AIM-120C-5 AMRAAM, от чийто серийни номера се съди, че оръжието е било продадено на Пакистан. В пакистанските ВВС само F-16 използват това оръжие.

Американското посолство в Пакистан е потвърдило за Reuters, че се проучва въпросът за това дали наистина страната е използвала F-16 в сражения с Индия. Това би било нарушение на договорът за продажба, който ограничава Пакистан за начина, по който може да използва своите изтребители F-16.

„Знаем за съобщенията за използването на F-16 и се опитваме да се сдобием с повече информация. Гледаме много сериозно на всички потенциални нарушения в използването на военно оборудване американско производство”, са заявили от посолството за Reuters.

От посолството са отказали да влизат в детайли относно ограниченията, които Пакистан има за използването на своите F-16, тъй като процесът по изясняване на случая не бил приключил.

Отношенията между Пакистан и САЩ се обтегнаха за пореден път в последните години, като през 2016 г. американската страна спря военната си помощ на Исламабад. През 80-те години на миналия век страната купува 40 броя F-16A/B, но след това се оказва под американско военно амбарго, което пада след 2001 г. През 2006 г. е подписан договор за доставка на 18 новопроизведени F-16C/D, плюс 28 употребявани F-16A/B (реално те са за сметка на платени в края на 80-те, но неполучени заради ембаргото изтребители). Отделно, други 13 стари F-16 са купени от Йордания.

От години имаше слухове, че САЩ са наложили сериозни ограничения върху това как Пакистан може да използва своите новопроизведени F-16C/D, включително забрана за това те да бъдат базирани извън една определена авиобаза и забрана за участие в учения с определени страни. Тези слухове бяха упорито отричани от пакистанската страна.

Свързани теми

Предишна публикация
Boeing 737 Max катастрофира в Етиопия
Следваща публикация
Нов тежък инцидент с полски МиГ-29
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Краят на прехващача МиГ-23 – част – 2

Силвия ЖЕЛЕВА предлага втората част от разказа на полковник о.р. инженер Петър Цветков за съдбата на самолета и хората, които свързаха службата и живота си с него.

Бригаден генерал Лалов се опасява, че недостатъчния ресурс ще доведе до сериозни проблеми

Командирът на 3-та авиационна база Граф Игнатиево бригаден генерал Иван Лалов изрази опасение, че недостатъчния ресурс на изтребителите МиГ-29 ще доведе до сериозни проблеми в летателната подготовка през следващата година. Това каза той днес, 21 декември 2017 г., пред Нова телевизия.

Цветанов: Президентът саботира модернизацията на армията

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов продължи атаките си по президента Румен Радев и директно го обвини, че саботира модернизацията на въоръжените сили, като Цветанов не пропусна да промотира отново F-16. Това направи той днес, 20 април 2018 г. в сутрешния блок на bTV.

Прокуратурата не откри нарушения в боравенето с класифицирана информация от президенството

Софийска градска прокуратура (СГС) отказа да образува наказателно производство по сигнал от бившия депутат от ГЕРБ Антон Тодоров, че началника на кабинета на президента Иво Христов, че е чел класифицирани документи във връзка с предложение за продажба на нови F-16 от страна на Lockheed Martin. Това съобщиха днес, 23 октомври 2017 г., оттам.

Президентът наложи вето върху договорите за покупка на F-16

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев наложи вето върху ратификацията на договорите за покупката на изтребителите F-16, с което те се връщат за ново разглеждане в Народното събрание. Това стана днес, 23 юли 2019 г.

Меню