Индия демонстрира анти-сателитни способности

649 прочитания

Индия демонстрира способности да унищожава сателити на ниска околоземна орбита. Това стана днес, 27 март 2019 г.

Тестът е бил проведен в 11,00 часа местно време, като анти-сателитната ракета е била изстреляна от полигона в Чандипур, на Източното крайбрежие на Индия. Унищоженият сателит се е намирал на орбита с височина 300 km.

За изпитанието и неговите резултати съобщи индийския премиер Нарендра Моди, който определи постигнатото, като голям успех, който превръща страната му в космическа сила.

Много малко се съобщава за ракетата, с която е извършено изпитанието. Индийският военен сайт Livefist Defence смята, че ракетата използвана при днешния тест е вариация на ракетата Prithvi Defence Vehicle (PDV), която е предназначена за борба с противникови балистични ракети и която в последните години е тествана поне три пъти.

Смята се, че унищоженият спътник е Microsat-R, който бе изведен на орбита на 24 януари 2019 г. Подозираше се, че Индия го е изстреляла в космоса с единствената задача да бъде използван за цел при подобни изпитания.

Индия се превръща четвъртата страна в света, която демонстрира способности да унищожава сателити на ниска околоземна орбита. САЩ и СССР/Русия имат такива способности от десетилетия, като са тествали различни системи с такова предназначение. Китай демонстрира възможност за унищожаване на сателити през 2007 г.

Веднага след теста Китай и Пакистан изразиха опасенията си от милитаризация на космоса. САЩ и Русия не направиха официални коментари.

Индия развива космическата си програма от години и през миналата годна бяха проведени седем успешни изстрелвания. Първият индийски космически кораб с космонавти на борда се планира да бъде изстрелян през 2022 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Тестовете на Starliner се отлагат с няколко месеца
Следваща публикация
Вицепрезидентът на САЩ поиска хора на Луната до пет години
649 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Индия търси 111 леки морски вертолета

Индийското правителство даде зелена светлина за придобиването на 111 леки морски вертолети с общо назначение. Цената на проекта възлиза на около $3,5 млрд. и трябва да включва сериозно участие на местната индустрия.

Модернизацията на индийските Mirage 2000 среща нови трудности

Процесът по модернизация на индийските изтребители Mirage 2000 среща нови трудности, след като забавянията в програмата доведоха до това, че доставеното от Франция оборудване е вече с изтекла гаранция, а никой в Индия не иска да плаща да поддръжката му. Това съобщава “Defense News”.

В пълна мъгла, Starship гръмна пак

Нов неуспех претърпя програмата за създаването на космически кораб за многократно използване SpaceX Starship. Четвъртият…

Японски милиардер и хора на изкуството ще полетят около Луната на борда на BFR

Японски милиардер и група творци ще бъдат първите цивилни пасажери, които ще полетят около Луната на борда на апарата BFR на американската компания SpaceX. Това обяви основателя на компанията Илон Мъск късно вчера, 17 септември 2018 г.

Falcon 9 изстреля товарен кораб към МКС

Ракетата носител Falcon 9 изстреля към Международната космическа станция (МКС) товарен космически кораб Dragon. Стартът стана факт на 2 април 2018 г. от Кейп Канаверал, Флорида.

Подписаха за създаването на Союз-5

Руската държавна космическа агенция „Роскосмос“ подписа договор с ракетно-космическата корпорация „Энергия“ за създаване на ракетата-носител от среден клас Союз-5. За това съобщава ТАСС.

Меню