Стартира тренировката ETAP-C 19-2

1K прочитания

От днес, 1 април до 12 април 2019 г. ще се проведе основният етап от „Европейски курс за усъвършенстване на тактическата подготовка на военнотранспортната авиация” 2019-2 (ETAP-C 19-2). Това съобщават от ВВС.

В него ще вземат участие Република България, Република Литва, Федерална република Германия и Чешка република с военно-транспортни самолети, екипажи и личен състав и Кралство Испания, Европейски център за тактически въздушен транспорт и Европейското командване по въздушен транспорт с личен състав. Полетите ще се проведат на летище Пловдив, летище Безмер, авиационен полигон на Военновъздушните сили – Елена, летище Чешнегирово и летище Черногорово.

Ръководител на ETAP-C 19-2 от българска страна ще е полковник Пейо Дончев – началник на сектор „Тактическа оценка и регламентиращи документи“ в отдел „Подготовка” в Командването на Военновъздушните сили (КВВС).

От българските Военновъздушни сили в учението ще вземат участие военнослужещи и техника от Командване на ВВС, 24-та авиационна база – Крумово, 16-та транспортна авиационна група – Враждебна, 3-та авиационна база – Граф Игнатиево, База за командване, управление и наблюдение – София, База за специална техника – Божурище и Първа зенитно-ракетна база – Божурище.
По време на ETAP-C 19-2 ще се изпълняват полети по маршрут на малка и пределно малка височина; преодоляване на системата за ПВО на условен противник – наземно базирани средства и изтребители; десантиране от въздуха; тренировъчни заходи за симулирано хвърляне на товари; тактически заходи за кацане; операции по обслужване на самолета от наземния технически състав.; за изтребителната авиация – тактически прехвати, а за зенитно-ракетни войски – занитно-ракетноприкритие на направления за влитане на транспортната авиация.

Основни цели на участието на българските ВВС ще бъдат повишаване на нивото на оперативна съвместимост при участие в операции в съюзен формат и повишаване на теоретичната, тактико-специалната и летателната подготовка на определения за участие личен състав от ВВС, при изпълнение на специфични задачи за родовете авиация и родовете войски. За летателния състав от изтребителната авиация – усъвършенстване на тактико-специалната и летателната подготовка по изпълнение на прехват на транспорти самолети. За зенитно ракетни войски – усъвършенстване на теоретичната и тактико-специалната подоговка за работа по ниско-летящи, малоскоростни цели, а за ръководители на полети „Контрол” и ръководители на полети „Бойно управление” за ръководство, насочване и управление на нисколетящи, малоскоростни цели.

Полетите ще започнат днес, 1 април и ще продължат до 11 април, когато ще се проведе церемония по завършване на тренировката.

Свързани теми

Предишна публикация
Премиерът обеща възстановяване на ВВВУ до 6 май
Следваща публикация
МО най-накрая избра доставчик на пиротехнически изделия
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Чехия подписа за 24 броя F-35

Вчера, 29 януари 2024 г., Чехия подписа договор за придобиване на 24 броя многоцелеви изтребителя…

Бъдещето на българските Су-25

Белоруската компания „558-ми авиоремонтен завод“ („558 АРЗ“) и Министерството на отбраната са сключили на 28 ноември 2018 г. рамково споразумение (изходящ номер УД-12-95/28.11.2018) за възстановяване на летателната годност на Су-25. Какво ще представляват дейностите, които компанията ще извърши по българските машини и какво ще е бъдещето на щурмовия самолет в родните ВВС?

Пловдивският общински съвет официално поиска летището на града

Общинският съвет на Пловдив взе решение официално решение да поиска от държавата да получи собствеността върху летище Пловдив. Това решение бе взето днес, 2 август 2018 г., на заседание на общинския съвет.

Меню