Туркменистанският президент се похвали с новата си авиационна техника

599 прочитания

Колоритният президент на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, който е известен с това, че усилено гради култа към личността си, се похвали с няколко нови военни самолети западно производство. Това стана в репортаж на туркменистанската държавна телевизия излъчен на 1 август 2021 г.

В репортажа Бердимухамедов пристига по изгрев на военно летище докато кара велосипед. Там той заварва няколко типа авиационна техника – C-27J Spartan, МиГ-29УБ, Ми-17В-5, Ми-24П, M-346FA и A-29 Super Tucano. Акцентът е поставен на новата техника западно производство, като след инспекцията, която Бердимухамедов прави на земята, той сяда в задната кабина на M-346FA и извършва полет.

Интересното в репортажа е че за първи път се вижда новата авиационна техника западно производство, която Туркменистан поръча в последните няколко години. Виждат се два C-27J и то в изпълнението Next Generation, което производителя Leonardo демонстрира в края на 2020 г. Италианската компания обяви тогава, че има неназован клиент за новата модификация на тактическия транспортен самолет.

Когато през декември 2020 г. на заводското летище на Leonardo в Торино бе забелязан новопостроен C-27J Next Generation в пустинен камуфлаж, бе предположено, че най-вероятно клиента на новата модификация е именно азиатската страна. Особено предвид факта, че през май 2018 г. типът бе демонстриран лично пред Бердимухамедов.

Фактът, че Туркменистан е оператор на турбовитловия учебно-боен A-29 Super Tucano бе известен. В края на миналата година бе забелязано, че такива машини правят тестови полети в Бразилия и неофициално бе съобщено, че са предназначени за азиатската страна. Сега, обаче се вижда поне един такъв самолет с туркменистански опознавателни знаци.

Известно е, че поне пет броя Super Tucano са доставени на Туркменистан в последните месеци, но измерението на цялата поръчка е неизвестно.

Няма яснота дали машината ще се използва за учебни цели, за бойни задачи или за и двете. На показаните кадри се вижда, че на туркменистанските Super Tucano нямат монтирани 12,7-mm картечници. Възможно е просто оръжието да не е доставено още.

Що се отнася до лекия боен самолет M-346FA, то Туркменистан се превръща в първия оператор на типа. Това е версия на реактивния учебно-тренировъчен самолет от висок клас M-346. Тя бе представена за първи път през лятото на 2017 г. M-346FA има седем точки за окачване на боен товар, радар Grifo-346, система за самозащита, военна система за опознаване „свой-чужд” и друго специфично военно оборудване.

В отчета на италианското правителство за оръжеен експорт през 2019 г. има информация за сключване на оръжейни сделки на стойност €446 млн. с Туркменистан. Смята се, че в сумата влизат поне шест M-346, като част от тях са от бойната версия FA, а другата са учебно-бойни FT.

Интересно е, че в репортажа е показано, че M-346FA носят четири ракети от тип, който не кореспондира с известните ракети „въздух-въздух”, което навежда на мисълта, че самолетът лети с макети.

Туркменистанските ВВС днес разполагат с бойни самолети в лицето на МиГ-29 и Су-25 (по около 20 – 24 бройки от тип), един Ан-26, два Ан-74ТК-200, няколко L-39, 15 броя Ми-24 и 10 транспортни вертолети от семейството Ми-17.

Свързани теми

Предишна публикация
Кипър може да продаде своите Ми-35П на Сърбия
Следваща публикация
Lockheed Martin е натрупала загуби от класифицирана авиационна програма
599 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

ВВС на САЩ все пак ще купи леки бойни самолети

ВВС на САЩ все пак ще стартират конкурс за доставка на леки турбовитлови бойни самолети, като цели сключване на договор до края на септември 2019 г. Това се чете от сайта за потенциални обществени поръчки в САЩ FedBizOpps.

Нова Зеландия купува пет C-130J

Правителството на Нова Зеландия обяви, че ще купи пет военнотранспортни самолети Lockheed Martin C-130J-30 Super…

Стартираха командно-инструкторски полети с L-39 в Граф Игнатиево

С провеждане на инструкторско-методически летателен ден започнаха първите полети на командно-инструкторския състав на самолет L-39ZA в авиобаза Граф Игнатиево днес, 15 януари 2019 г. Това съобщават от ВВС.

Възстановиха парашутните скокове с L-410

След 11 години прекъсване, отново стартираха парашутни скокове с двудвигателните военно-транспортни самолети L-410UVP-E от състава на българските ВВС. Това съобщават от ВВВУ „Георги Бенковски”.

Boeing и Embraer уточниха детайли за съвместното си предприятие

Boeing и Embraer уточниха детайлите по създаването на съвместното им предприятие, в рамките на което американския самолетостроител ще поема фактическия контрол върху производството на пътническите самолети Embraer догодина.

Меню