Американският самолетостроител Boeing съобщи, че е приключил с изпитателните полети за софтуерния ъпдейт за фамилията Boeing 737 Max. Това е част от сертификационния процес за ъпдейта.
Съобщението бе направено от изпълнителния директор Денис Мюленбърг във видеообръщение в социалната мрежа Twitter. Той обаче се въздържа от даване на точни срокове за сертификацията на ъпдейта, но отбелязва, че компанията му прави стабилен прогрес в тази посока.
We’re making steady progress on the path to certification for our 737 MAX software update thanks to the work of our Boeing pilots, engineers and technical experts. pic.twitter.com/DIHrhG2OOi
— Dennis A. Muilenburg (@BoeingCEO) April 18, 2019
Според Мюленбърг, са направени 120 изпитателни полета и над 203 часа във въздуха при които е изпитан софтуерния ъпдейт, който прави подобрения в режима MCAS в системата за управление на 737 Max. Именно този режим се свързва с двете катастрофи с типа.
Изпълнителният директор на Boeing допълва още, че над 85% от операторите на 737 Max По света са се запознали със софтуерния ъпдейт, чрез сесии на симулатор.
Мюленбърг е летял на един от изпитателните полети, за да се запознае от първа ръка с финалния вид на софтуерния ъпдейт, както и за поведението му по време на различни режими на полета.
Американската авиационна администрация FAA вече приключи процеса по обновяване на програмата за обучение на пилоти за 737 Max, като са взети мерки за пълното разбиране на MCAS. От администрацията са отбелязали, че модифицирането на MCAS след софтуерния ъпдейт е годно за оперативна употреба.
Двете катастрофи на Boeing 737 Max в Индонезия и Етиопия са свързват по един или друг начин с режима MCAS в системата за управление на самолета, който е вкарал машината в неконтрулируемо пикиране.
Търговските полети с Boeing 737 Max са спрени по целия свят вече повече от месец и няма яснота, кога те ще бъдат възобновени.