Полетя вторият прототип на МС-21

35 прочитания

Вторият прототип на руския тяснофюзелажен авиолайнер МС-21-300 е изпълнил дебютния си полет днес, 12 май 2018 г. Това съобщава производителят „Корпорация „Иркут”.

Полетът е бил осъществен от заводското летище на Иркутския авиационен завод и е продължил 67 минути. Била е достигната максимална височина от 3000 m и скорост от 400 km/h.

По време на първия полет са са били проверени устойчивостта и управляемостта при различни конфигурации на механизацията на крилото, както и при прибрано и спуснато шаси. Проверена е била и работата на авиониката. „Корпорация „Иркут” съобщава, че при втория прототип, който беше завършен в края на март, е приложен опита от изпитанията на първия прототип на МС-21.

Командир на екипажа е бил летецът-изпитател Васили Савастянов, а втори пилот е бил Андрей Воропаев. Според пилотите, всичко в полета е преминало нормално.

Към момента в изпитанията на МС-21-300 са задействани три самолета – два летящи прототипа и един за наземни статични изпитания. Първият прототип полетя на 28 май 2017 г. Очаква се в изпитанията да се включат още три прототипа. Паралелно с това върви подготовката и на серийното производство.

МС-21 е тяснофюзелажен лайнер, който трябва да се конкурира със семействата Boeing 737 и Airbus A320. За разлика от двата утвърдени модели, новият руски самолет има изцяло композитно крило и малко по-широк пътнически салон. Машината се задвижва от два Pratt & Whitney PW1400G, а в перспектива трябва да се интегрира и руския мотор ПД-14.

В момента МС-21 се предлага в две основни версии – МС-21-200 за 153-ма пасажери в една класа и МС-21-300, който ще превозва 181 пътника в една класа.

За сега за МС-21 има 175 твърди договора (тоест такива с платена авансова вноска за доставка на самолетите) и още 110 машини са договорени с различни предварителни споразумения.

Свързани теми

Предишна публикация
Румъния е получила оферти за допълнителни F-16
Следваща публикация
Пентагонът започна да приема отново F-35
35 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Макс 2019 4 х Су-57

МАКС-2019

Тазгодишният Московски авиокосмически салон (МАКС-2019), четиринадесети поред, ще остане в историята най-вече с геополитическите заигравания между Русия, Турция и Китай и с липсата на някакви шокиращи новости, представени от домакините – нито във военната, нито в гражданска авиация.

Тръмп предложи на Boeing да ребрандира 737 Max, но компанията има други идеи

Американският президент Доналд Тръмп предложи на Boeing да ребрандират своя проблемен модел 737 Max, но самолетостроителят се е фокусирал върху решаването на техническите проблеми и се опитва да намери реални решения за спечелване на публичното доверие, съобщава Reuters.

Полетите с Boeing 737 Max спряха почти навсякъде

Операциите с Boeing 737 Max спряха почти навсякъде по света, след като днес, 12 март 2019 г., голям брой оператори и авиационни администрации забраниха търговските полети с типа, до второ нареждане.

Беларус ще ремонтира Су-25

Белоруският „558-ми авиоремонтен завод“ в Барановичи ще изпълни обществената поръчка за ремонта на щурмовите самолети Су-25 на нашите ВВС. Това се чете в решение на министъра на отбраната от 23 октомври 2018 г.

Меню