Стартираха ежегодните бойни стрелби на полигона в Шабла

1K прочитания

Днес, 10 юни 2019 г., стартира Съвместното тактическо учение с бойни стрелби „Шабла 2019“ (ТУБС „Шабла 2019“). Това съобщиха от ВВС.

Учението е на формирования за ПВО от Българската армия, съвместни експериментални и бойни стрелби на авиационни формирования от ВВС с международно участие, стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“ и изпълнение на огневи задачи с артилерийска материална част по надводни цели от СВ.

На зенитния полигон на ВВС Шабла, в продължение на четири дни Военновъздушните сили, съвместно със Сухопътните войски и Военноморските сили ще усъвършенстват подготовката на своите формирования за участие в съвместна операция. Ще се водят интензивни стрелби с различни наземни и въздушни платформи по разнообразни въздушни и надводни цели.

На откриващата церемония в тържествен строй застанаха военнослужещи от страните участнички – Република България, Република Сърбия и САЩ. Командирът на българските Военновъздушни сили генерал-майор Цанко Стойков, който е ръководител на учението, поздрави участниците и обяви началото на стрелбите.

Основна цел на учението е усъвършенстване на взаимодействието между формированията от Българската армия, участващи в съвместна групировка за провеждане на операция по осигуряване на въздушния и морски суверенитет на Република България при прикритие на държавната граница.

ТУБС „Шабла 2019“е част от серията учения, които се провеждат под ръководството и със сътрудничеството на Командването на Сухопътните сили на САЩ в Европа това лято.

Едновременно с ТУБС се провеждат и съвместни стрелби с представители на Въоръжените сили на Република Сърбия.

Освен да повишат способностите на зенитно-ракетните си войски, Военновъздушните сили имат за цел да усъвършенстват и действията на авиацията по унищожаване на въздушни и надводни цели. Бойните средства, с които българските ВВС участват в „Шабла 2019” включват зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) С-300, С-125 „Нева”, 2К12 „Куб”и преносим зенитно-ракетен комплекс (ПЗРК) „Стрела-2М“, изтребителите МиГ-29, щурмоваците Су-25 и вертолетите Ми-24.

Стрелбите въздух-въздух на изтребителите МиГ-29 ще са по парашутни мишени и ще се изпълняват с управляемото ракетно въоръжение.

Самолетите Су-25 и вертолетите Ми-24 ще стрелят с неуправляемо ракетно и артилерийско въоръжение по надводни цели.

Формированията за ПВО на Сухопътните войски ще тренират своите професионални умения за поразяване на въздушни цели със ЗРК „ОСА-АКМ“, зенитните оръдия ЗУ-23-2 и ПЗРК „Стрела-2М“. Ракетните и артилерийските формирования ще извършат бойна стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“, както и изпълнение на огневи задачи с артилерийска материална част по надводни цели.

Военноморските сили ще осъществяват стрелба с ПЗРК „Стрела-2М“, радиолокационен надзор и радиотехническо наблюдение с два кораба и два брегови поста,и с един катер ще имат готовност за аварийно-спасително осигуряване полетите на ВВС.

Република Сърбия участва с разчети от зенитно-ракетни формирования и екипажи,и самолети от изтребителната авиация. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК С-125 „Нева”, 2К12 „Куб”и ПЗРК „Стрела-2М“ и пускове „въздух-въздух“ със самолети МиГ-29, които са базирани в Граф Игнатиево.

САЩ участват със зенитно-ракетни формирования на своите Сухопътни войски. Те ще извършат пускове „земя-въздух“ със ЗРК Avenger. Американската страна ще осигури радио управляеми мишени за стрелбата на своите формирования и за съвместни стрелби с формированията за ПВО на Българските Сухопътни войски.

Над 1400 са военнослужещите от трите страни, участващи в учението.

Свързани теми

Предишна публикация
Български и сръбски МиГ-29 се готвят да стрелят на Шабла
Следваща публикация
Плевнелиев: Ако се откажем от F-16, това е национален провал
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Меню