Boeing вижда пазар за 2600 броя T-X

889 прочитания

Boeing вижда пазар за 2600 броя от новия си самолет T-X, не само в ролята му на учебна машина, но и като боен самолет. Това съобщава Air Force Magazine.

Американският самолетостроител Boeing създаде T-X в сътрудничество с шведската компания Saab за участие в конкурса за нов учебно-тренировъчен самолет за ВВС на САЩ. Конкурсът бе спечелен през септември 2018 г.

Според Boeing, реалните необходимости на ВВС на САЩ са за поне 475 броя T-X, въпреки че конкурса бе за 350 машини. В тази бройка влизат само учебните самолети. Отделно T-38, който новият самолет ще замени, се използва в Съединените щати за много различни други задачи, като например за обучение на астронавти за NASA.

Уилям Торгерсън, програмен директор на T-X за Boeing, смята че конструкцията на T-X лесно може да се приспособи за редица други задачи, като например самолет за агресорски задачи, лек ударен самолет и дори лек многоцелев изтребител. Точно тази гъвкавост дава увереност на компанията, че има пазар за 2600 броя.

ВВС на САЩ трябва да получат първите серийни машини през 2023 г. и да започнат реално обучение с тях година по-късно. Планира се на линията за крайно сглобяване в Сейнт Луис да се произвеждат по 48 самолета годишно, но капацитетът лесно може да се увеличи до 60 машини, ако ВВС на САЩ иска по-бързи доставки или се появят експортни клиенти.

Торгерсън е заявил, че в определени страни, където Saab има по-добро присъствие, шведската компания ще е водеща при маркетинговите кампании. Той не е посочил кои са тези страни, нито се е обвързал с кръг на потенциални клиенти за T-X.

Освен, че Saab работи по проектирането на самолета и участва с ноу-хау за минимизиране на разходите за проектиране, производство и експлоатация, шведската компания ще строи и фюзелажа в нов завод в САЩ.

Торгерсън е казал още, че самолетът няма все още официален индекс от ВВС на САЩ, нито има неофициално има от страна на Boeing. Поради това, машината продължава да е известна, като T-X.

Свързани теми

Предишна публикация
Boeing приключи работата по софтуерния ъпдейт за 737 Max
Следваща публикация
Швейцария фиксира бюджет за новите си изтребители и планира референдум по темата
889 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Airbus атакува неродилия се още модел на Boeing

Европейският самолетостроител Airbus атакува все още непоявилия се средно голям модел на Boeing с агресивна ценова политика и наличните си модели, с надеждата да не се остави пазар за новата машина. Това съобщава Reuters.

Paramount Group стартира серийното производство на AHRLAC

Южноафриканската компания Paramount Group обяви, че стартира серийното производство на лекия разузнавателно-ударен самолет Mwari, който е известен още с абривиетурата AHRLAC (Advanced High Performance Reconnaissance Light Aircraft).

Как „Scorpion” стигна до устата на премиера

В последните месец-два интензитетът на изказванията, свързани с военната ни авиация, от страна на политическите лица у нас е много висок. Не е изненадващо, че сред цялото това надприказване (често пъти преминаващо в словоблудство) може да се изпусне нещо, което да ни покаже какво всъщност се върти в главите на държавните ни мъже по отношение на развитието на българските ВВС.

Стартираха командно-инструкторски полети с L-39 в Граф Игнатиево

С провеждане на инструкторско-методически летателен ден започнаха първите полети на командно-инструкторския състав на самолет L-39ZA в авиобаза Граф Игнатиево днес, 15 януари 2019 г. Това съобщават от ВВС.

Курсанти с първи самостоятелен полет

Първокурсниците от факултет „Авиационен” на НВУ „Васил Левски” изпълниха първия си самостоятелен полет. Това съобщават от Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски”.

Меню