Airbus атакува неродилия се още модел на Boeing

699 прочитания

Европейският самолетостроител Airbus атакува все още непоявилия се средно голям модел на Boeing с агресивна ценова политика и наличните си модели, с надеждата да не се остави пазар за новата машина. Това съобщава Reuters.

Boeing вече няколко години проучва възможността да стартира работа по пътнически самолет с капацитет от 220 – 270 места, който да е широкофюзелажен, но да има икономика на експлоатация на тяснофюзелажен самолет. Моделът трябва да застане между 737 и 787.

От Airbus обаче планират да притиснат все още замислящия се самолет със своите модели A330neo и A321neo (по-точно модификацията A321LR).

Новият главен продавач на Airbus Кристиян Шерар заявява за Reuters, че тези модели са вече зрели конструкции, при които липсват технически рискове и които предлагат атрактивни финансови условия. Така според него, потенциалния пазар се притиска от две страни, а операторите използват двата модела за замяна на своите Boeing 757 и Boeing 767.

Boeing твърди, че все още непоявилия се модел ще дава сериозни финансови предимства пред моделите на Airbus, които се борят за същия пазарен сегмент, но в същото време американският самолетостроител е притискан от потенциалните оператори на типа да държи цената максимално ниска. Освен това Boeing в момента изживява сериозна криза със 737 Max.

В същото време, от Airbus работят по вариант на A321neo с още по-голяма излетна маса. Моделът е известен, като A321XLR.

Той ще е развитие на A321LR (на снимката), който получи типова сертификация през октомври 2018 г. Новият модел ще има максимална излетна маса от 101 тона (97 при A321LR и 93,5 при A321neo), което ще даде и максимална далечина на полет от порядъка на 8300 km. Фюзелажът на A321XLR ще е същия, като при A321neo.

От Airbus са намекнали на Reuters, че новата модификация е възможно да дебютира на авиационното изложение в Бурже, което ще се проведе следващия месец.

Наблюдателите на авиационната индустрия, обаче са скептици, че Boeing ще стартира новия си модел през тази година. Проблем е не само кризата със 737 Max, но и прогнозите за забавяне на ръста на авиационния пазар, което до известна степен се подкрепя от слабите поръчки, които Airbus и Boeing индексират от началото на годината.

Свързани теми

Предишна публикация
„Йотов и син” с украински партньори искат да поемат изцяло поддръжката на L-39
Следваща публикация
Последен редовен търговски полет на Ту-134 в Русия
699 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Boeing има проблеми с навременната доставка на 737

Американският самолетостроител Boeing не успява да завършва навреме самолетите от модела 737, поради което компанията трупа полуготови машини, които чакат доставка на части. Това съобщава The Wall Street Journal.

238 нови заявки в третия ден на Фарнбъроу

С 238 нови заявки може да се похвали третия ден на авиационното изложение, което се провежда в момента във Фарнбъроу. От началото му, до сега са събрани общо 1266 заявки.

x-37b_otv-6

САЩ отново изстреляха X-37B

Експерименталната безпилотна совалка Boeing X-37B бе изведена отново на орбита. Това стана днес, 17 май…

Дългокракият Ил-62

Илюшин Ил-62 определено не е най-популярният съветски реактивен пътнически самолет, засенчен от масовите модели Ту-134 и Ту-154. Четиридвигателният лайнер обаче има своето място в развитието на съветското самолетостроене и помага за разширяване на мрежата на „Аэрофлот“ по съветско време.

Boeing събра най-много заявки в рамките на Фарнбъроу 2018

Американският самолетостроител Boeing спечели своеобразната надпревара за събиране на най-много заявки в рамките на авиационното изложение във Фарнбъроу. Компанията инкасира 649 заявки от общо 1464.

Меню