Нов режим в системата за управление на Boeing 737 Max е бил скрит от пилотите

22 прочитания

Boeing са въвели нов режим в системата за управление на последното поколение Max на модела 737, за който обаче пилотския състав не е бил навременно уведомен. Новият режим е много вероятно свързан с катастрофата на Lion Air от 29 октомври 2018 г.

По всичко личи, че производителят Boeing не е информирал надлежно пилотите на 737 Max, че самолетът получава нов режим в системата за управление, която може да вкара самолетът в сложна ситуация. За това съобщават авиокомпании, пилотски профсъюзи и авиационни администрации.

Въпросният режим в системата за управление се нарича „Manoeuvring Characteristics Augmentation System (MCAS)” и отсъства от всички предходни поколения на модела 737. Режимът автоматично отклонява хоризонталния стабилизатор в случаи, в които се приеме, че самолетът може да изпадне в срив.

Добавянето на този режим се налага от това, че при поколението Max диаметъра на двигателите е значително по-голям, което създава сериозни проблеми за стабилността на полета при големи ъгли на атака.

Режимът, обаче може да се задейства и ако самолетът получи грешни данни за ъгъла на атака от сензорите си и да вкара машината в пикиране. Много е вероятно точно такъв да е и случая с катастрофата със самолета на индонезийската авиокомпания Lion Air.

Пилотите, които летят на 737 Max не само не са знаели, че има подобрен режим в системата за управление на самолета, но и не са били правилно подготвени за справяне с подобни ситуации.

Boeing и FAA в момента обмислят дали да се предприемат мерки за спешна промяна в системата за управление на модела 737 Max.

През миналата седмица Boeing пусна до операторите на модела 737 Max препоръка за преглед на процедурите за действие при отказ на сензорите за ъгъл на атака. Два дни по-късно, Американската авиационна администрация FAA излезе със спешна Директива за летателна годност (Emergency airworthiness directive) за Boeing 737 Max, която заповядва спешна преработка на наръчниците за летателна експлоатация на типа.

Свързани теми

Предишна публикация
ВМЗ Сопот и Aeronautics Group ще произвеждат заедно безпилотни апарати
Следваща публикация
Три компании допуснати да дадат оферти за ремонта на Ми-17 и Ми-24
22 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Qantas призова Airbus и Boeing за създаване на авиолайнер със свръхголяма далечина на полет

Изпълнителният директор на австралийската авиокомпания Qantas Алън Джойс призова производителите Airbus и Boeing да създадат пътнически самолет със свръхголяма далечина на полет, който да позволи изпълняването на директни полети от Австралия до Европа и Източното крайбрежие на САЩ.

Инцидент с Ка-26 в Свищов

Селскостопански вертолет Ка-26 е претърпял инцидент днес, 23 април 2018 г., в Свищов. Няма пострадали, а материалните щети са минимални.

Boeing приключва 2017 г. с 912 нетни поръчки

Американският самолетостроител Boeing приключи 2017 г. с 912 нетни поръчки и така е много вероятно да бият конкурента си от Airbus по отношение на продадени пътнически самолети за изминалата година.

МиГ-29 катастрофира в Полша

Изтребител МиГ-29 от състава на полските ВВС е катастрофирал тази нощ при изпълнение на тренировъчен полет. Пилотът му е загинал.

Меню