A321XLR събира сериозен интерес още преди да бъде стартиран

812 прочитания

Проектът за вариант на A321neo с по-голяма далечина на полета събира много сериозен търговски интерес, няколко седмици преди очакваното му официално обявяване по време на авиосалона в Бурже.

A321XLR ще е развитие на варианта с по-голяма далечина на полета A321LR (на снимката), който от своя страна е вариант на A321neo. Очаква се, че Airbus ще обяви официално старта на програмата на изложението в Бурже, което ще се проведе между 17 и 23 юни 2019 г.

Още през февруари тази година, Reuters съобщи, че Airbus вече събира неформални поръчки за A321XLR.

През миналата седмица малайзийската нискотарифна авиокомпания AirAsia бе идентифицирана, като потенциален клиент. В последните дни, още няколко потенциални оператора признаха, че имат интерес към A321XLR.

Изпълнителният директор на JetBlue Airways Робин Хейз заяви, цитиран от Reuters, че компанията му гледа много сериозно на A321XLR. В момента операторът има поръчки за 13 броя A321LR, които през 2021 г. ще бъдат задействани по линиите Ню Йорк – Лондон и Бостън – Лондон, но Хейз е обяснил, че ако ще се лети до по-източни европейски градове ще има нужда от по-голяма далечина на полета и тук идва A321XLR.

Изпълнителният директор на IAG (компанията майка на British Airways, Aer Lingus и Iberia) Уили Уолш също потвърждава сериозен интерес към A321XLR . Ирландската Aer Lingus има поръчки за A321LR, първият от които се чака през август, но част от тях можели да бъдат обърнати в заявки за по-тежкия XLR. Уолш е казал още, че типът е много вероятно да се впише добре и в мрежата на Iberia.

Австралийската нискотарифна авиокомпания Jetstar също има интерес към A321XLR с цел откриване на директни линии между Австралия и Япония.

От Airbus вече многократно са намекнали, че работата по A321XLR върви и е въпрос на време обявяването на официалния старт на програмата. На конференцията на IATA, провела се през миналия уикенд, търговският директор на Airbus Кристиян Шерар отбелязва, че новият вариант на A321neo ще се появи около 2023 – 2024 г., но отказва да дава други детайли по типа.

До сега се смяташе, че A321XLR ще има просто по-голяма излетна маса, в сравнение с A321LR и A321neo, но с наближаването на датата, ня която програмата ще бъде реално стартирана, излизат и други детайли, като например промени в пилотската кабина и промени по крилото.

Свързани теми

Предишна публикация
Гърция получи употребявани вертолети от САЩ
Следваща публикация
Няма движение по сделката за придобиване на AW609 от ОАЕ
812 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Инцидент с A320 на БАК

Airbus A320 на Българиан еър чартър (БАК) е претърпял инцидент с двигателя си по време на полет между Братислава и София на 9 октомври 2017 г. Това съобщава The Aviation Herald.

Airbus показа първия A330-800

Европейският самолетостроител Airbus показа първия прототип на A330-800 след изваждането му от цеха за боядисване. Самолетът е втория модел от поколението A330neo.

Франция и Германия подписаха първите договори за разработка на изтребител от следващо поколение

Правителствата на Франция и Германия подписаха договори с Airbus, Dassault, Safran Aircraft Engines и MTU Aero Engines за старт на разработката на изтребителя и безпилотните системи от следващо поколение, известни като програмата Future Air Combat System (FCAS). Това стана днес, 7 февруари 2019 г.

Airbus атакува неродилия се още модел на Boeing

Европейският самолетостроител Airbus атакува все още непоявилия се средно голям модел на Boeing с агресивна ценова политика и наличните си модели, с надеждата да не се остави пазар за новата машина. Това съобщава Reuters.

Меню