98 броя Ми-28НМ за руската армейска авиация

703 прочитания

По време на военно-техническия форум „Армия-2019“, провеждан момента във военно-историческия парк „Патриот“ в Кубинка до Москва, руското военно министерство е направило поръчка за 98 щурмови вертолета Ми-28НМ.

18 от тях ще бъдат получени през до 2021, а останалите 80 – до 2027. Това е съобщил за новинарската агенция РИА Новости генералния директор на холдинговата компания „Вертолеты России593“ Андрей Богинский. Машините ще бъдат произведени от компанията „Роствертол“ в Ростов на Дон. За тази поръчка беше съобщено още в началото на месеца от заместник-министъра на отбраната Алексей Криворучко.

Ми-28НМ е радикално модернизиран вариант на сега произвеждания Ми-28Н за руската армейска авиация с множество подобрения по планера, силова установка, прицелното оборудване и въоръжение. Прототип изпълнява първи полет през 2017 г. и през март т.г. е преминал изпитания в бойни условия в Сирия.

Първите две предсерийни машини (на снимката по-горе) са произведени в „Роствертол“ през април т.г. и през юни са били предадени на военното министерство на Русия. Те ще използват за завършване на съвместните държавни изпитания на Ми-28НМ, след които той ще бъде официално приет на въоръжение. Първите шест серийни Ми-28НМ трябва да бъдат доставени на МО през 2020 г.

По-рано през юни, руският военен телевизионен канал „Звезда“ пусна филм за изпитанията на Ми-28НМ с три нови ракети „въздух-повърхност“ – „Атака-ВМ“ (вариант на “Атака-В“ с лазерно-лъчева система за насочване – показан на водещата снимка най-горе), „Хризантема-ВМ“ (с двойна система за насочване – по отразено лазерно петно и полуактивно радиолокационно, за използване в сложни метеоусловия по бронирани цели). Третата ракета, изпитана на Ми-28НМ носи означението ЛМУР (на снимката по-долу) – това е лека многоцелева упрявлаема авиационна ракета с повишена далечина на стрелбата и инфрачервена глава за самонасочване (за използване по наземни и въздушни цели), с далечина на стрелбата над 10 km, която все още е секретна и информацията за нея е много оскъдна.

Свързани теми

Предишна публикация
Швейцария забрани на Pilatus да работи с ОАЕ и Саудитска арабия
Следваща публикация
Министерство на отбраната: Поддръжката на Су-25 в „Авионамс” с руски фирми би била неефективна
703 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Израел избра CH-53K

Израел избра тежкият тридвигателен вертолет CH-53K за заместник на сега експлоатираните CH-53 Yas’ur. Това съобщиха…

Русия се похвали с договор с България за ремонт на афганистански вертолети

Помощникът на руския президент по въпросите на военно-техническото сътрудничество Владимир Кожин е заявил в интервю за ТАСС, че има сключен договор с България за ремонт на вертолети на афганистанските въоръжени сили.

Филипините се отказват от покупката на Bell 412

Филипинският президент Родриго Дутерте обяви, че страната му ще се откаже от сделката за покупката на 16 транспортни вертолета Bell 412EPI, след като канадското правителство повдигна въпроса за използването им в евентуални сражения с бунтовници в страната.

Меню