98 броя Ми-28НМ за руската армейска авиация

707 прочитания

По време на военно-техническия форум „Армия-2019“, провеждан момента във военно-историческия парк „Патриот“ в Кубинка до Москва, руското военно министерство е направило поръчка за 98 щурмови вертолета Ми-28НМ.

18 от тях ще бъдат получени през до 2021, а останалите 80 – до 2027. Това е съобщил за новинарската агенция РИА Новости генералния директор на холдинговата компания „Вертолеты России593“ Андрей Богинский. Машините ще бъдат произведени от компанията „Роствертол“ в Ростов на Дон. За тази поръчка беше съобщено още в началото на месеца от заместник-министъра на отбраната Алексей Криворучко.

Ми-28НМ е радикално модернизиран вариант на сега произвеждания Ми-28Н за руската армейска авиация с множество подобрения по планера, силова установка, прицелното оборудване и въоръжение. Прототип изпълнява първи полет през 2017 г. и през март т.г. е преминал изпитания в бойни условия в Сирия.

Първите две предсерийни машини (на снимката по-горе) са произведени в „Роствертол“ през април т.г. и през юни са били предадени на военното министерство на Русия. Те ще използват за завършване на съвместните държавни изпитания на Ми-28НМ, след които той ще бъде официално приет на въоръжение. Първите шест серийни Ми-28НМ трябва да бъдат доставени на МО през 2020 г.

По-рано през юни, руският военен телевизионен канал „Звезда“ пусна филм за изпитанията на Ми-28НМ с три нови ракети „въздух-повърхност“ – „Атака-ВМ“ (вариант на “Атака-В“ с лазерно-лъчева система за насочване – показан на водещата снимка най-горе), „Хризантема-ВМ“ (с двойна система за насочване – по отразено лазерно петно и полуактивно радиолокационно, за използване в сложни метеоусловия по бронирани цели). Третата ракета, изпитана на Ми-28НМ носи означението ЛМУР (на снимката по-долу) – това е лека многоцелева упрявлаема авиационна ракета с повишена далечина на стрелбата и инфрачервена глава за самонасочване (за използване по наземни и въздушни цели), с далечина на стрелбата над 10 km, която все още е секретна и информацията за нея е много оскъдна.

Свързани теми

Предишна публикация
Швейцария забрани на Pilatus да работи с ОАЕ и Саудитска арабия
Следваща публикация
Министерство на отбраната: Поддръжката на Су-25 в „Авионамс” с руски фирми би била неефективна
707 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Израел свали сирийски Су-22

Израелски зенитно-ракетен комплекс Patriot е свалил сирийски изтребител-бомбардировач Су-22. Инцидентът е станал на границите между двете страни днес, 24 юли 2018 г.

Ту-22М3 ще бъде тестван с ракетата „Кинжал”

Руският свръхзвуков бомбардировач Ту-22М3 ще бъде тестван с новия хиперзвуков ракетен комплекс Х-47М2 „Кинжал” и след това ракетата ще бъде интегрирана в типа. Това съобщава РИА Новости, позовавайки се на собствени източници.

Работата по Ту-214Р приключва през тази година

Работата по създаването на руския стратегически разузнавателен самолет Ту-214Р ще приключи в рамките на 2018 г. Това е заявил за информационната агенция „Интерфакс” източник от руската авиационна промишленост.

Цената на изречените неистини

На 11 юни 2019 г. се навърши една година от катастрофата на вертолета Ми-17 в Крумово. При тежкия инцидент загинаха двама авиатори. Разбира се, подобни трагични годишнини не са сред поводите, които хората искат да отбелязват, но това не значи, че политически фигури няма да се опитат да извадят евтини и съмнителни дивиденти от трагедията.

Конкуренти в тежка категория

На 28 февруари 2019 г. Германия обяви старта на конкурсната процедура за купуване на нови тежки транспортни вертолети за Луфтвафе (ВВС на страната). Това трябва да стане с бърза и нискорискова покупка за замяна на остаряващия флот от Sikorsky CH-53G/GA/GS произведени по лиценз в Германия, които ще започнат да се извеждат от експлоатация от 2025 г. нататък.

Меню