Министерство на отбраната: Поддръжката на Су-25 в „Авионамс” с руски фирми би била неефективна

2K прочитания

Поддръжката на щурмовите самолети Су-25 в „Авионамс” с използване на фирми от руската отбранителна индустрия би било неефективно, защото ще отнеме твърде много време и средства. Това се казва в отговор на МО, който АЕРО получи днес, 26 юни 2019 г., на въпрос за коментар на думите на председателя на Народното събрание от вчера.

„Ако се предприеме алтернативен подход с място на изпълнение на ремонта на територията на страната (например „Авионамс“ – бивш „ТЕРЕМ – Г. Бенковски“ – Пловдив), то възстановяването на способностите за ремонт на Су-25 в рамките на местната индустрия, по оценка на специалистите, ще отнеме от 2 до 3 години и значителни финансови средства, като в същото време ВВС ще са прекратили полетите със самолетите Су-25”, заявяват от МО на въпроса за това, дали се планира поддръжката на самолетите да се осъществява в „Авионамс” чрез руски компании.

Припомняме, че вчера председателят на Народното събрание Цвета Караянчева се срещна с руския външен министър Сергей Лавров. В прессъобщението на Парламента се казваше, че Караянчева е поканила Русия да поддържа българските щурмови самолети Су-25 чрез авиоремонтното предприятие „Авионамс” в Пловдив.

От МО категорично заявиха за АЕРО, че договорът с беларуското държавно предприятие „558-ми авиоремонтен завод“ остава в сила и по него се работи, като в момента е в ход процедурата по извършване на авансово плащане към беларуската страна. Извършването на такова плащане е условие за започване на работа по договора.

Срокът на изпълнение – за доставките е 12 месеца, за ремонтите на самолетите – не повече от 11 месеца на самолет. Планира се самолетите да постъпват за ремонт на групи, а излизането от ремонт – по един самолет месечно, се казва още в отговора на МО.

Миналата сряда, 19 юни 2019 г., Министерски съвет прие допълнение към свое постановление от 2001 г., което третира различни ембаргови режими. Конкретното допълнение бе за ембаргото на ЕС спрямо Беларус. Така практически даде възможност за издаване на разрешение за временен експорт, което спъваше изпълнението на договора за ремонт, удължаване на ресурса и малка модернизация на българските Су-25.

Случайни ли са думите на Караянчева?
Източници на АЕРО в МО, обаче заявиха, че съобщението на Народното събрание не е случайно и не е плод на досаден гаф от страна на Караянчева, а показва желанието на определени кръгове в управляващата голяма коалиция за провал на договора с Беларус и пренасочването на работата към „Авионамс”.

Авиоремонтното предприятие „Авионамс” е част от Министерство на икономиката, начело на което е Емил Караниколов, който е от квотата на „Атака”. В последните седмици има сериозно напрежение между ВМРО и „Атака”, които са коалиционни партньори на ГЕРБ в кабинета „Борисов 3“.

През миналата година имаше и брожения от страна на синдикатите в „Авионамс”, които заплашваха със стачки, ако не получат дял от работата по Су-25. Отнемането на договора от Беларус би бил популярен ход и от тази гледна точка. Също така заводът бе ренационализиран през 2016 – 2017 г. с обещанието, че там ще се поддържат военните самолети и вертолети съветско производство, но повече от две години по-късно в „Авионамс” не се извърша никаква работа свързана с ремонта на техниката собственост на МО. Кабинетът „Борисов 2“ тогава похарчи близо 30 млн. лева за покупката на предприятието.

Не е за пренебрегване и факта, че за ремонта на Су-25 има заделени 82,51 млн. лева без ДДС. Източниците на АЕРО в МО не пожелаха категорично да кажат дали има планове за усвояването на тези пари в други програми, но потвърдиха, че в момента страшно остро стои въпроса с плащането на сделката за изтребителите F-16, която се очаква да достигне 2,2 млрд. лева без ДДС и не е изключено при провал на договора с Беларус, тези средства да се насочат към САЩ.

Така по всичко личи, че под повърхността на управляващата коалиция текат бурни процеси свързани с проектите за ремонти и модернизация във Въоръжените сили. Дали Су-25 ще стане жертва на тези боричкания, предстои да видим в следващите дни.

Свързани теми

Предишна публикация
Подробности за големия открит летателен ден в Граф Игнатиево на 29 юни 2019 г.
Следваща публикация
Цвета Караянчева покани Русия да ремонтира Су-25 у нас
2K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: 8 – 9 нови самолета няма да решат проблемите на военната авиация

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че придобиването на 8 – 9 нови изтребители няма да решат генерално проблемите на военната авиация. Това каза той днес, 28 август 2018 г., пред журналисти, докато наблюдаваше бойните стрелби на военната авиация на полигона в Шабла.

Заместник-министър Запрянов: Още нищо не ни е предложено, но преговорите вървят добре

Заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че не може да се дават оценки за предложенията на САЩ за F-16, защото такова още нямало, но иначе преговорите вървели добре. Това каза той днес, 15 май 2019 г., пред журналисти.

Димитър Стоянов: Вадят се избирателно документи и те се четат частично

„Вадят се избирателно документи и се четат частично за да бъде окепазен президента. Имаме една грандиозна лъжа”, това заяви полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на президентството и бивш началник-щаб на ВВС днес, 29 септември 2017 г., в предаването „Още от деня” по БНТ1.

Цветанов: Президентът саботира модернизацията на армията

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов продължи атаките си по президента Румен Радев и директно го обвини, че саботира модернизацията на въоръжените сили, като Цветанов не пропусна да промотира отново F-16. Това направи той днес, 20 април 2018 г. в сутрешния блок на bTV.

Плевнелиев поиска да не се влага повече в МиГ-29

Бившият президент и главнокомандващ Росен Плевнелиев поиска да не бъдат влагани повече пари в МиГ-29, след като България ще купува F-16, който щял да позволи внедряването на 5G мрежа. Това каза той днес, 7 май 2019 г.

Меню