САЩ отстраниха Турция от програмата F-35

935 прочитания

САЩ отстраниха едностранно Турция от програмата F-35, като напълно блокираха участието ѝ, както в мениджмънта на програмата, така и в производствената ѝ част. Решението бе обявено късно снощи, съобщава Defence News.

В изявление на Белия дом се заявява, че турското решение за придобиване на зенитната система С-400 прави невъзможно участието на страната в програмата F-35.

„F-35 не може да съществува в единна среда с руска платформа за събиране на разузнавателна информация, която ще бъде използвана за събиране на данни за нашите възможности”, се казва още в изявлението на Белия дом.

Белия дом отбелязва, че Турция е дългогодишен съюзник в НАТО, но приемането на въоръжение на С-400 подкопава ангажиментите на всички съюзници в НАТО да се откажат от своите руски оръжейни системи.

Елън Лорд, помощник секретар в Пентагона по придобиването на въоръжение, заяви че повечето от силите на F-35 лежат във възможностите си да остане незабележим за противниковите радари. Нарушаването на тези способности ще застраши тези способности в дългосрочен план.

Лорд не е заявила в прав текст, че Турция никога повече няма да може да се присъедини към програмата F-35 и използва термина „суспендиране”.

Целият турски персонал, който в момента се намира в САЩ и който е зает в програмата F-35 ще трябва да напусне страната до 31 юли.

След март 2020 г. турските компании, които участват в индустриалната част на програмата ще бъдат отстранени, а около 900-те части, системи и агрегати, които произвеждат за F-35, ще бъдат дадени на други компании. Според Лорд, това ще коства на турската индустрия около $9 млрд. От своя страна програмата F-35 ще се оскъпи с около $600 млн., заради забавянията и намирането на нови изпълнители.

Изтребителите F-35A, които са в производство и са предназначени за Турция, ще могат да се пренасочат към други клиенти.

Турското външно министерство е заявило, че тази едностранна стъпка от американска страна нарушава съюзническия дух между двете страни и не е оправдана по никакъв начин. Министерството е посочило, че е било предложено създаването на съвместна работна група с други страни от НАТО за решаване на проблема, но това не е било направено.

Миналият петък, 12 юли 2019 г., Турция започна да получава елементи от руските зенитно-ракетни системи С-400, които страната поръча през 2017 г.

Турските ВВС имаха намерение да придобият 100 броя F-35A и се смята, че можеха да поръчат още около 20 броя F-35B, които да се използват от палубата на новия турски десантен кораби Anadolu.

Свързани теми

Предишна публикация
Премиерът Борисов: Аз настоях да платим веднага F-16
Следваща публикация
Правителството актуализира бюджета заради F-16
935 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Испания за сега няма да купува F-35

Испания за момента няма планове за покупка на изтребителя от следващо поколение F-35. Това е заявил в испанския парламент министъра на отбраната на страната Мария Долорес де Коспедал.

Индия се отказа от конкурса за еднодвигателни многоцелеви изтребители

Индийското правителство се е отказало да провежда конкурс за покупката на еднодвигателни многоцелеви изтребители и вместо това ще стартира нова процедура, в която ще разглежда и опцията за по-тежки двудвигателни машини. Това съобщава The Times of India.

Призовават Плевнелиев по делото срещу Ненчев за поддръжката на МиГ-29

Бившият президент Росен Плевнелиев също ще бъде свидетел по делото срещу бившия военен министър Николай Ненчев за МиГ-29. Той бе призован за дневшното заседание, но се оказа в чужбина и разпитът му бе отложен за следващия път.

МО търси пиросредства за военната авиация

Министерство на отбраната пусна на 17 януари 2018 г. процедура за възлагане на обществена поръчка за доставка на пиросредства в интерес на бойната авиация на България. Стойността на договора може да достигне до 1,05 млн. лева без ДДС.

Меню