Заради беларуския ремонт на Су-25 Народното събрание прие законови промени

1K прочитания

Чрез законови промени в последния момент, Народното събрание даде възможността МО само да си издава разрешения за експорт на въоръжение, като по такъв начин се преодолява патовата ситуация около ремонта на Су-25 в Беларус. Това стана днес, 31 юли 2019 г.

Преди второто четене на промените по Закона за забрана на химическото оръжие и за контрол на токсичните химически вещества и техните прекурсори, бе направено предложение за изменение на неговите преходни и заключителни разпоредби. В рамките на тези промени се дава възможност Министерство на отбраната да издава разрешения за експорт на оръжие. Промените бяха предложени от двама депутати от ГЕРБ и един от „Обединени патриоти“.

От управляващите признаха, че промените във въпросните преходни и заключителни разпоредби се правят за да се избегне патовата ситуация около ремонта на щурмовите самолети Су-25 в Беларус – има сключен договор с беларуското държавно предприятие 558-ми авиоремонтен завод, има и преведени пари за това, но нямало разрешение за временен експорт от Министерство на икономиката.

От „Обединени патриоти” заявиха, че нямало разнобой между министерствата на отбраната и икономиката, но за по-бързо решаване на казуса се стигнало до законови промени, иначе имало опасност от плащане на неустойки. От БСП атакуваха предложението с аргумента, че така се краде от работата на авиоремонтния завод „Авионамс” и че проблемите на правителството се прехвърляли на Народното събрание.

Договорът за ремонт, удължаване на ресурса и малка модернизация на част от наличните Су-25 бе сключен през декември 2018 г., след което през март бе подписано допълнително споразумение. Договорът, обаче така и не тръгна, като през април от икономическото министерство отказаха да издадат разрешение за временен експорт на самолетите, поради съществуващото ембарго с Беларус.

В средата на юни Министерски съвет прие допълнение към свое постановление от 2001 г., което третира различни ембаргови режими. Конкретното допълнение бе за ембаргото на ЕС спрямо Беларус. Така практически даде възможност за издаване на разрешение за временен експорт, което спъваше изпълнението на договора за ремонт, удължаване на ресурса и малка модернизация на българските Су-25.

Няколко дни по-късно историята придоби нов и неочакван обрат, след като председателят на Народното събрание Цвета Караянчева се срещна с руския външен министър Сергей Лавров, при което тя е поканила Русия да поддържа българските щурмови самолети Су-25 чрез авиоремонтното предприятие „Авионамс”. Последва остра реакция на военния министър Каракачанов, който на 28 юни заяви, че парите по договора са вече преведени.

Междувременно, от Министерство на икономиката продължиха да отказват да издадат разрешение за временен експорт на самолетите Су-25 и договорът продължи да стои фактически на трупчета.

С днешното решение на Парламента, по всичко личи, че договорът за ремонт ще се реализира.

Свързани теми

Предишна публикация
Курсанти с първи самостоятелен полет
Следваща публикация
Премиерът Борисов похвали министрите си за сделката за F-16
1K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Премиерът Борисов се оплака, че имало подла съпротива срещу F-16, но той направил сделката необратима

Премиерът Бойко Борисов се оплака, че срещнал подла и яростна съпротива при реализацията на сделката за покупката на F-16, но се похвали, че направил нещата така, че тя да бъде необратима. Това каза той днес, 7 октомври 2019 г., по време на бизнес закуска на Американската търговска камара.

Министър Каракачанов: Не предлагаме да купим F-16, а да започнем преговори

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов се опита да извърти случващото се в последните седмици около придобиването на нов изтребител, като каза, че няма решение за купуване на F-16, а само за започване на преговори. Това каза той днес, 6 януари 2019 г., в ефира на bTV.

Реплики в парламента около ремонта на Су-25

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и депутатът от БСП Николай Цонков си размениха реплики и обвинения във връзка с ремонта на щурмовите Су-25. Това стана днес, 28 септември 2018 г., в рамките на Парламентарния контрол в НС.

F-16 за България – между пиленето и рязането

До края на юли 2019 г. България ще е подписала и ратифицирала договора за покупката на осем изтребителя F-16C/D Block 70. И ако политическата воля това да се случи бе предостатъчна, то остават въпросите какво се купува, за колко пари, ще има ли още разходи в близко бъдеще и каква работа ще ни свърши въпросният изтребител.

Първият Су-25 замина за ремонт в Беларус

Първият щурмови самолет Су-25 от състава на българските ВВС е заминал днес, 28 август 2019 г., за основен ремонт в Беларус. Това научи АЕРО от собствени източници, като информацията бе потвърдена и от МО.

Украинска жалба спря поръчката интегрираната логистична поддръжка за МиГ-29

Украинската държавна компания УКРИНМАШ е внесла през миналата седмица и днес, 19 декември 2017 г., е публикувана жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Жалбата е срещу решението на МО да стартира процедура за възлагане на обществена поръчка за интегрирана логистична поддръжка за изтребителите МиГ-29. КЗК е първоинстанцонен орган за обжалване на решения по Закона за обществените поръчки (ЗОП), по чиито ред се провежда процедурата за МиГ-29.

Меню