Китай показа множество нови системи по време на грандиозен военен парад в Пекин

944 прочитания

Китай показа множество нови авиационни системи по време на грандиозен военен парад, който се проведе днес, 1 октомври 2019 г., в Пекин. Той бе посветен на 70-тата годишнина на Китайската народна република.

В парада взеха участие около 15 000 души, стотици единици наземна техника и над 100 летателни апарата.

Най-интересната новост във въздуха бе стратегическият бомбардировач H-6N – най-новото и далечно развитие на Ту-16, задвижвано с двуконтурни реактивни двигатели. Вариантът лети от поне три години, като първите серийни машини са приети на въоръжение в китайските ВВС в началото на 2018 г.

Основните разлики между H-6N и предишната масова версия H-6K са наличието на щанга за дозареждане във въздуха, леко удължаване на носовата час и оптимизация на корема, която позволява носенето на балистичната ракета с въздушен старт DF-21D.

По време на парада прелетяха три H-6N, като всеки от тях носеше по две крилати ракети KD-63 и още две от по-модерните CJ-10.

Друг дебютант във въздуха бе средният двудвигателен транспортен вертолет Z-20 и то в цели шест броя. Конструкцията му силно напомня тази на американския UH-60 Black Hawk, а машината полита през декември 2013 г., като има индикации, че към началото на 2019 г. вече е започнал да постъпва масово на въоръжение.

Над Пекин прелетяха и пет от новите изтребители J-20, масовите многоцелеви изтребители J-10 и J-16, както и палубните изтребители J-15.

По земя бяха показани и ненаименовани двуместни автожири, които вероятно са предназначени за силите за специални операции.

Интересен букет от всевъзможни безпилотни летателни апарати и управляеми ракети бяха демонстрирани по земя.

За първи път публично бе демонстриран WZ-8 – високоскоростен височинен разузнавателен безпилотен апарат задвижван от два ракетни двигателя. Предполага се, че се движи със скорост от около M 4 или по-висока.

Показан бе и макет на GJ-11 Sharp Sword. Това е нискозабележим еднодвигателен ударен безпилотен апарат, чийто изпитания текат от повече от шест години. Показаният макет има променено сопло, в сравнение с апаратът, който преминава през летателни изпитания. Няма данни GJ-11 да е близо до приемане на въоръжение.

Може би най-впечатляващи бяха DF-17 и DF-41. Първото е хиперзвуков планиращ управляем боеприпас, който се изстрелва на върха на балистична ракета. Второто е тежка междуконтинентална балистична ракета с ядрени бойни глави, която позволява поразяването на всяка точка на планетата.

Свързани теми

Предишна публикация
Две компании са заявили желание за поддръжка на флотските AS 565
Следваща публикация
Словенската Adria Airways фалира
944 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Унгария се сдоби със завод на Airbus Helicopters

В Унгария ще бъде построен завод на европейския вертолетостроител Airbus Helicopters. Споразумение за това е било подписано този понеделник, 17 декември 2018 г., съобщава унгарската информационна агенция MTI.

Нов вариант на Ми-8/171 в изпитания в Улан Уде

Най-новият вариант на семейството Ми-8/171 преминава в момента летателни изпитания в завода в Улануденския авиационен завод (У-УАЗ) в Русия. Той е създаден за експорт, основно за държавни и военни клиенти, като в него са въплътени много от техническите новости на граждански сертифицирания в Русия вариант Ми-171А2, който е пуснат вече в серийно производство. Засега новата машина носи старото означение Ми-171Е, използвано за фамилията вертолети, предназначени за чужди държавни и военни клиенти, което е в производство в У-УАЗ от близо 15 години. При влизане в производство тя най-вероятно ще получи промененото означение Ми-171Е2, за да се отличава от предшествениците си.

ВВС тренира със Сухопътни войски

За повишаване подготовката и подобряване на взаимодействието между формирования от Сухопътните войски и Военновъздушните сили,…

Чехия избира нов въоръжен вертолет

Министерство на отбраната на Чехия е започнало процедура по оценка на офертите за нов многоцелев въоръжен вертолет. Това се казва в официално съобщение на чешкото военно ведомство.

Украйна подписа за 55 вертолета от Airbus Helicopters

Украинското правителство подписа договор за доставката на 55 вертолета от европейската вертолетостроителна компания Airbus Helicopters. Това е станало на 29 май 2018 г., а стойността на договора е малко над €550 млн.

Меню