X-37B се приземи след рекорден полет

727 прочитания

Безпилотната експериментална совалка на ВВС на САЩ X-37B се приземи днес, 27 октомври 2019 г., след рекорден престой на орбита от 780 дни.

Апаратът кацна в космическия център Кенеди в 03,51 часа местно време, като всичко е преминало нормално.

Това е петият полет за програмата X-37B, за това време безпилотните совалки от този тип са натрупали общо 2865 дни на орбита. Оригиналната концепция на апарата бе той да бъде на орбита максимално 270 дни.

Мисията, която има индекс OTV-5, бе стартирана на 7 септември 2017 г., като совалката бе изстреляна с ракета-носител Falcon 9 от космическия център Кенеди.

X-37B се използва за широк кръг от експерименти на орбита, но повечето от тях са секретни. След края на мисията OTV-5 секретарят по въпросите на ВВС в Пентагона Барбара Бенет заяви, че апаратът е показал важността на космическите апарати за многократно използване.

Друг известен експеримент, който се е извършил от OTV-5 е отработка на нови начини за охлаждане за космически апарати, които се намират дълго на орбита.

Оригиналната програма X-37 се менажираше от NASA и бе приключена през 2004 г., след което тя бе прехвърлена към Пентагона. Основен изпълнител на програмата е Boeing.

Първият X-37B бе изведен на орбита през април 2010 г.

ВВС на САЩ разполагат с два апарата X-37B, които са построени от Boeing. Совалката има дължина от 8,9 m и излетна маса от 5 тона. Товарният отсек е с размери 2,1 х 1,2 m. Той се отваря на орбита и от него се разпъва слънчев панел.

Всяка следваща мисия на X-37B е по-дълга от предишната. Първият полет на апарата трае 224 дни, вторият 468, третият 674, четвъртият 718 дни и така до последният, който продължи 780 дни.

Очаква се следващият старт на X-37B да стане факт между април и юни 2020 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Boeing тества спасителната система на Starliner
Следваща публикация
New Shepard едва ли ще полети с хора през тази година
727 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Българската космонавтика преди четвърт век – Част II

Професор Борис БОНЕВ продължава своя разказ от първо лице за постиженията на българската космонавтика преди четвърт век, като в тази втора и последна част разказва за проекта „Фобoс” и българското участие в него.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 61 (септември 2013 г.)  

Към първа част.

На орбита успешно бе изведен Союз МС-11

Космическият кораб Союз МС-11 успешно бе изведен на орбита днес, 3 декември 2018 г. Това е първият старт за пилотируемия апарат след инцидента със Союз МС-10 от октомври тази година.

Boeing ще създаде MQ-25

Компанията Boeing е натоварена с поръчката да създаде безпилотен палубен летящ танкер за нуждите на ВМС на САЩ. Програмата е под името MQ-25.

Boeing няма намерение да придобива Embraer

Американският самолетостроител Boeing по-скоро няма намерение да придобива бразилската компания Embraer. Това съобщава бразилският вестник Valor Economico, цитиран от Reuters.

Меню