Германия и Испания работят заедно за това да снабдят своите изтребители Eurofighter с радари с активна фазирана електронна решетка (AESA). Това съобщава Flightglobal.
„Договорът за AESA радарите е готов. В момента преговаряме през NETMA (агенция на НАТО осигуряваща експлоатацията на Eurofighter и Tornado) за да може да сключим договора възможно най-бързо”, разяснява Курт Роснер, началник на отдела за въздушни бойни средства на Airbus Defence and Space, по време на брифинг на компанията проведен на 5 ноември 2019 г.
Според него, договорът ще бъде сключен или в края на тази или в началото на следващата година, като доставките ще стартират през 2022 г. Консорциумът Euroradar, който разработва новия радар E-Scan Mk1 ще преработи 110 броя Eurofighter Tranche 2 и 3 за Германия, а първоначалната поръчка за Испания ще е за 19 броя.
Роснер е посочил, че експортните клиенти Кувейт и Катар ще получат своите Eurofighter Typhoon с радари Mk1A, които се различават леко от тези за Испания и Германия. Великобритания от своя страна планира покупката на по-модерната версия Mk2, която ще има режими за РЕБ и ще може да работи в единна среда с британските F-35.
Airbus Defence and Space очаква скорошен договор за покупката на 38 броя новопроизведени Eurofighter за Луфтвафе, като с тези машини ще се заместят най-старите изтребители от Tranche 1. Новите Eurofighter също ще са с AESA радари.
Очаква се допълнителна поръчка и от Испания, която трябва да започне да замества своите F/A-18A/B, като в страната има принципното съгласие, че това ще стане с покупката на нови Eurofighter. Детайлите, обаче все още се изчистват.
Отвъд това, Airbus Defence and Space се бори да замести и германските Tornado, чрез доставката на общо 85 броя Eurofighter. 40 от тези изтребители ще са оптимизирани за РЕБ и подавяне на противниковото ПВО, а останалите ще са оптимизирани за ударни задачи, включително и чрез използване на ядрено оръжие. Европейският самолетостроител се конкурира със Super Hornet за тази поръчка.
Роснер е посочил, че целта на компанията му е да удължи живота на производствената линия за Eurofighter с толкова, колкото е необходимо за да не се получи прекъсване в работата ѝ, до започване на строителство на изтребителят от следващо поколение, който ще се създава в рамките на програмата FCAS.