Канада удължава срока за подаване на оферти в изтребителния си конкурс

111 прочитания

Канада удължи с един месец срока за подаване на оферти в своя конкурс за доставка на нови изтребители. Това бе обявено вчера, 11 май 2020 г.

Срокът, който първоначално беше 30 юни, вече е 31 юли 2020 г. Канадската агенция, която се занимава с обществените поръчки посочва, че причината за удължаването на срока е пандемията от COVID-19.

„Пандемията от COVID-19 поставя безпрецедентни предизвикателства пред бизнеса, включително и компаниите, от които очакваме оферти за нов изтребител за Кралските канадски ВВС. Тази ситуация се отразява и на процеса по подаване на оферти. За да осигурим провеждането на отворен, честен и прозрачен конкурс, решихме да удължим срока за подаване на оферти. Това ще даде възможност Канада да получи най-добрите възможни предложения”, се казва в правителственото съобщение.

Канада иска да закупи 88 многоцелеви изтребители, които да заместят силно остарелите CF-18 Hornet (на снимката). Стойността на договора се очаква да е между $15 и 19 млрд. Първоначално Канада покани за участие петима кандидати – F-35, F/A-18 Super Hornet, Gripen E, Rafale и Eurofighter, но последните двама отказаха да дават оферти с твърдението, че канадските условия дават сериозна преднина на американските изтребители.

Очаква се процесите по оценка на офертите и финални преговори по тях да продължат до 2022 г. Договорът с избрания победител се планират за същата година, а първите изтребители трябва да пристигнат в страната през 2025 г.

Съобщението за отлагането дойде на фона на новината, че канадското правителство е превело поредния финансов транш за програмата F-35 JSF. Канада участва в нея от началото ѝ. Общата инвестиция в проекта до момента е $541 млн., но канадското правителство твърди, че ползите за местната аерокосмическа индустрия далеч надхвърлят в пъти тази сума.

Канада е участник в програмата JSF от най-ниското ниво 3. През 2010 г. страната обяви, че ще купи 65 броя F-35A без да провежда формален конкурс и без да сравнява изтребителя с други опции. Решението бе подложено на тежка критика, включително и от Сметната палата на страната. Така въпреки, че F-35 бе формално избран, не бе направена реална поръчка за него.

През 2015 г. на власт дойде кабинета на Джъстин Трюдо, който обеща да анулира избора на F-35 и да купи по-евтин и по-подходящ за Канада боен самолет. Трюдо, обаче остави страната си в проекта JSF, постепенно смекчи тона си към F-35 и в крайна сметка бе взето решението изтребителят да участва в един бъдещ конкурс.

Свързани теми

Предишна публикация
Програмата F-35 страда от забавена доставка на части
Следваща публикация
Карго самолет вероятно е бил свален по погрешка в Сомалия
111 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

80% от наличните F-35 продължава да летят, останалите ще чакат подмяна на горивопроводи

Около 80% от наличните изтребители от пeто поколение Lockheed Martin F-35 са получили разрешение да продължат с летателните си операции, но останалите трябва да преминат през подмяна на горивопроводите. Това е станало ясно, след прегледа на целия флот от F-35, който бе извършен през миналата седмица.

Премиерът Борисов: Аз настоях да платим веднага F-16

Премиерът Бойко Борисов заяви, че той лично е настоял сделката за покупката на осемте изтребителя F-16 да бъде платена веднага и на куп. Това каза той днес, 18 юли 2019 г., пред българските посланици, които бяха събрани в София на традиционна среща.

Антон Тодоров пренесе атаките за Gripen срещу президентската администрация

Емблематичният депутат от ГЕРБ Антон Тодоров пренесе атаките си по новите изтребители за ВВС от президента Радев към членове на неговата администрация. Днес, 27 септември 2017 г., депутатът обвини началника на кабинета на президента Иво Христов, че е чел класифицирани документи във връзка с предложение за продажба на нови F-16 от страна на Lockheed Martin.

Меню