Програмата F-35 страда от забавена доставка на части

149 прочитания

Многомилиардната програма F-35 страда от сериозни забавяния в доставката на части, като ситуацията допълнително се усложнява от американското решение за изхвърлянето на Турция от проекта. Това съобщава Bloomberg.

Информационната агенция цитира годишния доклад на Сметната палата на САЩ (GAO) по прогреса на програмата F-35 JSF. В него се говори, че е отбелязан значителен напредък, включително в изпълнение на целите по доставка, намаляването на цените и подобряване на ефективността на производството.

Докладът, обаче отбелязва, че е нужна още доста работа по програмата, като тя е изложена на риск от допълнителни забавяния, заради трудности по веригата за доставка на части. Подчертава се, че преди да се вземе решение за пълномащабно производство трябва да се решат редица проблеми, включително процента изправна техника, навременната доставка и подобряване на качеството на производството на моторите на Pratt & Whitney.

„F-35, които в момента са на въоръжение, не са на нивото на надеждност и изправност, което се очаква, което е ясен показател, че самолетите не са достигнали до нужното качествено ниво”, се казва в доклада на GAO.

Сред трудностите по програмата се отбелязва и изгонването на Турция от нея, която вероятно ще доведе до съществени трудности, включително и договаряне на работата по около 1000 номенклатури, които в момента се произвеждат от турски компании. Вече са били набелязани потенциални нови производители, но все още се оценят рисковете от това и потенциалните забавяния. Турция ще доставя части за F-35 до 2022 г.

Докладът отбелязва, че проблемите с веригата на доставки се задълбочават, като през август 2017 г. около 2000 номенклатури са отбелязвали системни забавяния, но през юли 2019 г. броят е скочил на 10 000. От Lockheed Martin са заявили за Bloomberg, че 60% от забавените номенклатури идват от едва 20 доставчика.

GAO пише и че проблемът с нуждата от доработка на вече доставените F-35 остава, като в момента се изчислява, че за тази допълнителна работа са нужни поне $1,4 млрд. Доставени са около 520 изтребителя на крайните клиенти.

Друг проблемен момент в доклада е качеството на изработка на двигателите F135. През миналата година у 18 мотора са открити сериозни недостатъци в качеството на изработка, което е наложило те да бъдат разглобени, ремонтирани и чак тогава предадени на крайните клиенти. За сравнение, през 2018 г. това число е било едва осем. В същото време откритите дефекти при вече доставените двигатели са нараснали с 16%.

Pratt & Whitney през 2019 г. повиши темпа на производство с 51%, но в същото време при 91% от доставените двигатели се отбелязва забавяне в графика.

Свързани теми

Предишна публикация
В Германия тече дебат за въоръжените БЛА
Следваща публикация
Канада удължава срока за подаване на оферти в изтребителния си конкурс
149 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Колко ще струват българските F-16?

По всичко личи, че след близо 15-годишно разтакаване, България ще се сдобие с нов многоцелеви боен самолет в лицето на F-16 Block 70. Един от основните въпроси, които остават на дневен ред е, на каква цена ще бъдат купени осемте еднодвигателни изтребители и съпътстващото оборудване.

Airbus и Dassault ще разработят заедно следващия европейски изтребител

Европейските компании Airbus Defence and Space и Dassault се споразумяха за съвместна работа по проекта за създаване на фамилия от системи, които да осигурят бъдещето европейско въздушно превъзходство. Името на проекта е FCAS (Future Air Combat System), а споразумението бе обявено днес, 25 април 2018 г., в рамките на изложението ILA, което се провежда в момента в Берлин.

Меню