Африканското командване на Пентагона (USAFRICOM) публикува снимки, за които твърди, че показват пребазирането на руски бойни самолети в Либия. Това стана днес, 26 май 2020 г.
В съобщението на USAFRICOM се казва, че командването е преценило, че има доказателства за това, че Русия е пребазирала бойни самолети в Либия, които да се използват за непосредствена авиационна поддръжка на руски частни военни компании, които действат на територията на страната.
Самолетите са прелетели от Русия, след което са се приземили в руската база Хмеймим в Сирия, където са били пребоядисани за да се скрие техния произход, се казва в съобщението на USAFRICOM (тук вероятно се има предвид заличаване на опознавателните знаци).
„Русия определено се опитва да наклони везните в Либия в своя полза. Точно както се видя в Сирия, те разширяват военното си присъствие в Африка, като използват подкрепени от правителството наемнически групи, като „Вагнер”. Твърде дълго Русия отричаше своето участие в конфликта в Либия. Сега няма как да отричат повече. Ние видяхме как Русия пребазира изтребители от четвърто поколение в Либия. Нито Либийската Национална Армия, нито частните военни компании могат да оперират тези изтребители без подкрепа от чужда държава. В случая това е Русия”, твърди командирът на USAFRICOM, генерал Стивън Тоунсенд.
В доказателство на твърденията си, USAFRICOM публикува 15 изображения, но показаното на тях противоречи в известна степен с позицията на Пентагона, а някои от кадрите са с неясна връзка с пребазираните изтребители.
Така например са показани изображения на изтребители МиГ-29 (Изделия 9-12 и 9-13) без опознавателни знаци, но на друго изображение ясно се вижда звезда на вертикалния стабилизатор на МиГ-29. На друг кадър се показва опашката на Су-24, на която ясно се вижда борден номер, звезда и надпис „ВКС России”. Има и кадър, който показва Су-34 и друг, на който се вижда пътнически самолет, вероятно Ту-154, използван като самолет-лидер за водене на групи бойни самолети, прелитащи от Русия до Сирия и обратно.
Като се изключат три от кадрите, които са от сателит, останалите вероятно са правени от безпилотни летателни апарати или обзорни многоканални системи на изтребители и морски патрулни самолети. На теория, подобни летателни апарати, разположен по маршрута на прелитането над Средиземно море, могат да доставят подобни кадри (извадени от видеокартина). Маркерите, които показват географските координати, датата и часа на заснемане и други подобни, са изтрити от разпространените, което прави независимото им верифициране почти невъзможно.
Историята около пребазирането на бойни самолети в Либия започна на 21 май 2020 г., когато Фатих Башара, вътрешен министър на Правителството на националното съгласие (ПНС), съобщи, че в Либия са се приземили шест МиГ-29, два Су-24, като те са пристигнали от руската база Хмеймим, ескортирани от два Су-35.
По-късно същия ден, в социалната мрежа Twitter се появи сателитна снимка, датирана 19 май, на либийското летище Ал Джуфра, на която се вижда буксирането на един изтребител МиГ-29. Летището е под контрола на Либийската Национална Армия (ЛНА), която воюва с ПНС.
MiG-29 on the ground at al-Jufrah, 19 May 20. Grid: 29.1916, 16.0112 https://t.co/62By0rSZMC pic.twitter.com/k1Fw7HePOA
— Brian Castner (@Brian_Castner) May 21, 2020
По-рано днес, американското издание The Warzone публикува сателитни снимки на руската авиобаза Хмеймим в Сирия от 18 май, на които се вижда, че в базата е имало шест МиГ-29, които липсват на следващите снимки датирани от 25 май. Изданието уточнява, че на снимката от 18 май се виждат и пет изтребителя-бомбардировача Су-24, които също липсват на фотографията от 25 май, като се прави и уговорката, че в базата има и покрити стоянки, което прави точната преценка за наличните бойни самолети много трудна, а тези типове се оперират и от сирийските ВВС.
The Warzone са поръчали и скорошни сателитни снимки на всички военни летище в Либия, които могат да се използват за операции с МиГ-29 и Су-24, но на тях не е забелязано нищо необичайно. Изданието пише, че ако действително има такива бойни самолети в Либия, то те са вкарани в железобетонните укрития, каквито има на повечето либийски военни летища, тъй като няма да се рискува те да стоят на открито.
Втората гражданска война, която тече в Либия от май 2014 г., се води най-вече между ПНС и ЛНА, които едновременно твърдят, че представляват легитимното либийско правителство. Турция открито поддържа ПНС, като сериозна подкрепа идва и от Катар. Зад ЛНА стои основно Египет и Обединените арабски емирства, но в последната година Русия по-ясно подкрепя тази фракция, а руската частна военна компания „Вагнер” има все по-явно присъствие на бойното поле.
Срещу Либия има оръжейно ембарго на ООН, но, и ЛНА, и ПНС получават подкрепа отвън, както в оръжие, така и с наемнически персонал.
Ако се приеме, че действително в Либия са изпратени МиГ-29, то това би бил доста странен избор. Либийските ВВС по време на Муамар Кадафи не разполагаха с този тип (същото не важи за Су-24, малък брой Су-24МК са доставени в края на 80-те на Кадафи, но те не се експлоатират от Първата гражданска война в страната), което значи, че поддръжката и пилотирането на типа ще зависят изцяло от наемнически персонал. Базовите самолети – изделия 9-12 и 9-13, не са непременно най-подходящите платформи за непосредствена огнева поддръжка, но могат да носят неуправляеми бомби с калибър 100, 250 и 500-kg, както и 80-mm и 240-mm НУРС – евтини и масови боеприпаси, лесни за доставка от различни места. Бордното прицелно оборудване позволява използването на това въоръжение с ефективност, сходна с тази на базовите Су-25.
Су-24 от своя страна, дори в базовите си версии, могат да се използват за бомбардировки с прилична ефективност по предварително известни координати от голяма височина, където самолетът ще е в безопасност от малокалибрени зенитни оръдия и ПЗРК.
Разбира се, остава въпросът с тактическата грамотност на бойното използване на въпросните изтребители, както и уменията на пилотиращите ги. Това предстои да се види в следващите седмици.
Интересен е и въпросът от къде идват тези МиГ-29 и кой реално плаща за подобна операция, чиято стойност вероятно се изчислява на десетина милиона долара (дали става въпрос за акция финансирана от ЛНА или от страните, които я подкрепят). Беларус може да се смята за обичайния заподозрян, като място, от където може да дойде подобна техника и където тя да се приведе в някакъв работещ вид, без това да се набива излишно на очи. Прелитането от Беларус до Либия, което вероятно е станало през Русия, Каспийско море, Иран, Ирак, Сирия и Средиземно море, обаче няма как да се случи без пълната подкрепа на Русия. Друг вариант е МиГ-29 и Су-24 да са от излишъците на ВВС на Русия, по-малко вероятно е самолетите да са дошли от Близкия изток, като са минали през Русия или Беларус за ремонт. Пилоти и инженерно-технически персонал с опит на тези два типа, може да се набере сравнително лесно от страните от бившия СССР, най-вече Беларус и Русия. Такъв персонал може да дойде и от редица близкоизточни страни, които оперират с тези самолети.
Също така днес в интернет-пространството излязоха и спътникови снимки на друго либийско летище, Ал-Хадим (също използвано от ЛНА и военната авиация на ОАЕ, която поддържа техните сили) – там се виждат нови укрития лек тип, от които стърчат части на самолети. За тях се твърди, че са Су-24, най-вероятно същите тези самолети, забелязани в Хмеймим на 18 май.
four birds too large to fit into these tiny shelters at al-Khadim airbase https://t.co/LLDGl2NS0k Su-24? (24 May 2020) pic.twitter.com/s0oxYPxNbf
— Samir (@obretix) May 25, 2020
Драмата около появата на МиГ-29 и Су-24 в Либия идва на фона на ожесточените сражения в западната част на страната. ПНС се базира в Триполи, а в последната година ЛНА се опитва да вземе старата столица на страната със сила. В последните два месеца ПНС води успешна офанзива, успявайки да отхвърли силите на ЛНА от няколко стратегически града в Западна Либия.