B-52 премина над България

2K прочитания

Стретегически бомбардировач B-52H от състава на ВВС на САЩ премина днес, 28 август 2020 г., над България в рамките на НАТО-вската мисия наречена „Allied Sky”. Над нас самолетът бе ескортиран от български изтребители МиГ-29.

В рамките на “Allied Sky” (Съюзно небе) шест B-52H прелетяха над всички страни-членки на НАТО. Четири от тези бомбардировача оперираха от британската авиобаза Феърфорд, където група от шест самолета пристигна на 23 август. Всички те са част от 5-то бомбардировъчно крило на ВВС на САЩ. Задачата започна сутринта, като отделните самолети се отправиха към различни части на Европа, включително и над Черно море.

Общо над 80 изтребителя ще участват в ескорта на бомбардировачите над 30-те членки на Алианса. Не всички държави от НАТО ще се включат в мисията, тъй като не всички притежават изтребителна авиация.

Един от тези бомбардировачи, с позивна NATO 01, премина над София малко след 16 часа . Той бе ескортиран от два български изтребителя МиГ-29, а групата бе на височина от 8300 m. Конкретната машина преди това е прелетяла над Румъния, Черно море, Турция и Гърция. Навлезе над България от юг, след което се отправи за най-новия член на НАТО – Македония, където също прелетя над столицата.

„Днешното тренировъчно събитие демонстрира силният ангажимент на САЩ към НАТО и съюзната солидарност в действие. Американските бомбардировачи ще прелетят над всички 30 членки на НАТО в един единствен ден, като те ще се ескортират от различни съюзни изтребители. Така ще подобрим способностите си да реагираме на различни предизвикателства. Тренировки, като тази, ни помагат да сме сигурни, че може да изпълняваме основната си мисия – да предотвратяваме агресия и конфликти и да запазваме мира“, каза за днешната акция Йенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО.

Българското МО се ограничи с кратък пресрелийз в който се казва, че български МиГ-29 изпълни задача за „ескортиране на съюзнически самолет“ над страната. Не бяха разпространени снимки от въздуха.

Операцията става факт на база на кризата в Беларус, където има масови протести срещу проведените президентски избори. Беларуският лидер Александър Лукашенко, многократно заяви, че страни от НАТО се опитват да дестабилизират държавата.

Изпращането на стратегически бомбардировачи в даден регион от света е част от политиката на САЩ за демонстрация на сила и присъствие. В края на май 2020 г., например САЩ изпратиха два B-1B, които отработиха противокорабна мисия в акваторията на Черно море. За разлика от тях, B-52H е носител на ядрено оръжие.

Снимка: Антон Балъкчиев

Свързани теми

Предишна публикация
Обмисля се „рационализация” на мисията „ер полисинг”
Следваща публикация
Правителството отпуска 100 млн. лева за инфраструктура за F-16
2K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

УКРИНМАШ обжалва решението на КЗК пред ВАС

Украинската държавна компания УКРИНМАШ обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за отказ за налагане на временна мярка „спиране” на процедурата за възлагане на обществена поръчка за поддръжка на изтребителите МиГ-29. Обжалването е пред Висшия административен съд (ВАС).

Министър Каракачанов: МиГ-29 е по-добър от един от кандидатите за нов изтребител

„Самолетът МиГ-29 е по-добър от един от кандидатите от тези три държави (които ни предлагат изтребители – бел. ред.)”, това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 1 септември 2017 г., в сутрешния блок на bTV.

Валери Симеонов с политически цирк относно парите за нов изтребител

Вицепремиерът и лидер на НФСБ Валери Симеонов е разиграл евтин политически цирк на гърба на Военновъздушните сили по време на обсъждането на Бюджета за 2018 г. Това се чете от стенограмата на заседанието на Министерски съвет, която бе публикувана днес, 1 ноември 2017 г.

Разследването на катастрофата с Ми-17 приключи, но МО засекрети резултатите

Комисията за разследване на авиационното произшествие с вертолет Ми-17 завърши своята работа с доклад за възможните причини. Това съобщи МО днес, 9 юли 2018 г., но от военното ведомство не съобщават за резултатите и обявиха, че докладът е „поверителен”.

Меню