За петте дни интензивни сражения между Азербайджан и Армения в спорната област Нагорни Карабах се забелязва голям брой свалени азерски биплани Ан-2. Факт, който буди недоумение, но и който, може би, се обяснява с вихрещата се безпилотна война над бойното полет.
Поне пет броя Ан-2 са свалени от арменските сили в Нагорни Карабах от 29 септември 2020 г. насам. Официално, азербайджанските въоръжени сили не експлоатират биплана-ветеран. Имаше предположения, че самолетите се използват за хвърляне на диверсионно-разузнавателни групи в арменския тил – задача, с която бавните витлови самолети, които обаче имат малка радарна и топлинна сигнатура, могат да се справят не зле.
Появиха се и слухове с алтернативно обяснения. Всъщност, това са безпилотни Ан-2, които се използват за примамки с цел да активизират арменското ПВО в района на бойни действия. Веднъж разкрили позициите си, зенитните средства на арменците стават жертва на многобройните азерски БЛА.
Като доказателство за това твърдения се прилагат сателитни снимки на летището на азербайджанския град Евлах, на което се виждат над 60 складирани Ан-2. Спекулира се и че Азербайджан е купила китайска технология. Действително, в последните две години в Китай се разработва безпилотна версия на Ан-2 (или по-точно, на местното копие Y-5), известна като FH-98.
Има ли истина в подобни твърдения?
Първо, китайската разработка FH-98 е цивилна в същността си. Дори през това лято бе съобщено, че частната китайска компания, която разработва машината, е приключила с първоначалните изпитания и ще пристъпи към тестово разнасяне на товари с FH-98 до отдалечени точки на Китай.
Освен това, Китай не е сред традиционните партньори на Азербайджан по отношение на оръжейните доставки. Страната пазарува оръжия основно от Израел, Турция и Русия. Разбира се, преработката на Ан-2 в безпилотен самолет едва ли е особено сложна задача, стига да има съответното финансиране (Азербайджан не пести пари за въоръжените си сили).
Относно летището в Евлах, то през Google Earth се вижда, че там има складирани големи количества Ан-2 от поне три години. А дори и на най-старите снимки, които са от 2004 г. се забелязва, че там има над 40 биплана. Съвсем отделен е въпроса, че летището не е военно.
Загадката със свалените азерски Ан-2 вероятно ще бъде разкрита скоро, но ако действително се касае за преработка на самолетите в безпилотни примамки, това само ще покаже колко бързо се развива и разпространява безпилотната авиация по света. Разбира се, не трябва да се изключва и възможността да се касае за поредната дезинформационна кампания, каквито има доста в рамките на настоящия конфликт.