Канада спря експорта на прицелно-обзорни системи за турските БЛА

87 прочитания

В светлината на разгорилия се конфликт в Нагорни Карабах, канадското правителство обяви, че спира експорта на военни технологии за Турция и по-точно на прицелно-обзорни системи, които се използват от турските безпилотни апарати. Това съобщава Reuters днес, 5 октомври 2020 г.

Новината бе съобщена от канадския външен министър Франсоа-Филип Шампен, който каза, че страната му има много сериозни експортни рестрикции, а в последните дни е станало ясно, че канадски технологии се използват в конфликта в Нагорни Карабах. В тази връзка е била разпоредена проверка, а всички налични експортни разрешения за Турция са били анулирани.

Според местният вестник The Globe and Mail, става дума за прицелно-обзорни системи произвеждани от канадската компания L3Harris Wescam, канадски клон на американската of L3Harris Technologies Inc. Използването им е станало ясно след анализ на разпространените видеокадри от страна на азербайджанското МО, показващи удари по арменските позиции.

Според вестника, през май 2020 г. е било взето експортно разрешение за седем прицелно-обзорни системи MX-15D, като купувачът им е турската компания Baykar – производител на безпилотните апарати Bayraktar TB2. Освен самите системи е бил разрешен и експортна на софтуер и техническа документация.

Още през октомври 2019 г., обаче Канада спря експорта на военна техника и оборудване за Турция, поради ролята на страната в конфликта в Сирия. The Globe and Mail съобщава, че през април 2020 г. са били направени промени в тази забрана, които са позволили износа на прицелно-обзорните системи.

Bayraktar TB2 (на снимката) e флагманът на турската безпилотна програма. Апаратът се използва широко в Сирия и Либия, като има и сериозни индикации, че се оперира активно и над Нагорни Карабах – или от азербайджанските сили или от турски военни, действащи в интерес на Азербайджан.

Свързани теми

Предишна публикация
САЩ одобриха експортира F-35 и Super Hornet за Швейцария
Следваща публикация
Су-35 стреля с Р-37М
87 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

TAI представи Hurjet в рамките на Фарнбъроу

Турската компания TAI представи на изложението във Фарнбъроу своя проект Hurjet – реактивен учебно-тренировъчен самолет от висок клас, който може да изпълнява и ролята на лек боен самолет.

САЩ увеличават натиска срещу Турция за покупката на С-400

САЩ увеличават натиска срещу турското решение да се купи руския зенитно-ракетен комплекс С-400. Срещу покупката се изказа новия държавен секретар Майк Помпео се е изказал срещу покупката, а в Конгреса на САЩ ще се гласува законопроект, който блокира продажбата на F-35 за Турция.

Турция разработва по-тежък боен вертолет

Турция ще разработи по-тежък боен вертолет от сега строения TAI T129 ATAK. Това заяви Исмаил Демир, председател на турския борд за управление на военната индустрия (SSM).

Меню