Рекорден пилотски прием в Долна Митрополия

2K прочитания
dolna mitropolia

Рекордните 25 места в специалност „летец – пилот” се обявяват за тазгодишния прием във Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски”, Долна Митрополия. Това се чете в заповед на министъра на отбраната от 5 януари 2021 г.

В заповед на министър Каракачанов № ОХ – 7 от 5 януари 2021 г. се обявяват бройките за прием на курсанти във висшите военни училища към МО. Общо във ВВВУ трябва да бъдат приети 54 души.

Абсолютно рекордни, за последните години, са 25-те места за специалност „летец – пилот”. Три от тях са заделени за системата на МВР, където има вертолетен отряд към Гранична полиция.

Бройките за специалност „Ръководител на въздушното движение” са седем, за специалност „Летателни апарати и авиационни двигатели“ се търсят шест курсанти, толкова са и бройките в специалност „Радиоелектронно оборудване на летателни апарати”. По пет са бройките в специалностите „Летищно осигуряване“ и „Авиационни, електроприборни и автоматични системи”.

Сред условията, на които трябва да отговарят кандидатите за обучение във висшите военни училища, са: да имат средно образование; да са годни за военна служба; да нямат друго гражданство освен българско; да не са осъждани и да нямат образувано наказателно производство; да не са освобождавани от военна служба с дисциплинарно наказание „уволнение“; да не страдат от психично заболяване; към 31 декември в годината на кандидатстване да са пълнолетни и гражданските лица да не са по-възрастни от 31 години; минимален ръст и тегло и др.

Цялата заповед може да бъде прочетена тук.

Обявените 25 бройки за специалност „летец – пилот” идват на фона на трудностите МО да напълни бройките за специалността в последните години. През 2020 г. местата в специалността бяха 16 (две от тях за МВР), но накрая бяха намалени на едва 10 (без бройки за полицията), като едното от местата бе попълнено от курсант, който фактически повтаря първи курс заради неуспеваемост.

През 2018 г. пък беше обявен допълнителен прием, който все пак успя да запълни желаните 13 бройки.

За последно е имало толкова много бройки за пилотската специалност във втората половина на 90-те. Какво е принудило МО и ВВС да заявят такова количество летци е неясно. Дали и с какви курсанти ще се напълнят 25-те бройки, обаче ще бъде един от най-сериозните тестове за възстановеното ВВВУ, което заработи преди точно година.

Свързани теми

Предишна публикация
Правителството гласува за осигуряване на вертолетите Cougar
Следваща публикация
Военните Cougar стават летящи линейки?!
2K прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

30 години МиГ-21бис в България

В началото на 80-те МиГ-21 вече не е най-способният български изтребител, но остава най-многобройният през цялото десетилетие, с нови попълнения на авиопарка. През 1978 г. в ПВО и ВВС постъпва първата ескадрила прехващачи МиГ-23 от варианта МФ, допълнени от варианта МЛА през 1982 и МЛД през 1984–1985 г. в 18-и иап в Доброславци. Превъоръжаването с бойни самолети от трето поколение за изтребителната авиация обаче свършва дотук, защото се оказва прекалено скъпо начинание. За да се компенсира недостигът на качеството, се налага да се заложи на количеството, при това на изключително ниска цена.

Рекорден прием за пилоти в НВУ

Рекордните 13 курсанти по специалност „летец-пилоти” ще приеме през 2018 г. Националният военен университет (НВУ) „Васил Левски”. Това се чете в заповед на министъра на отбраната Красимир Каракачанов от 8 януари 2018 г.

Донорска задача с C-27J от състава на ВВС

На 1 декември 2018г. с военно-транспортен самолет C-27J Saprtan от състава на 16-та транспортна авиогрупа се изпълни успешно аварийно-спасителна операция по маршрут София-Варна-София, свързана с донорска ситуация. Това съобщават от ВВС.

Меню