Следващият полет на Crew Dragon остава за края на април

70 прочитания

Тестът на CST-100 Starliner се отлага още

Мисията Crew-2, която трябва да се изпълни със SpaceX Crew Dragon се планира за старт не по-рано от 22 април, а следващият безпилотен тест на Boeing CST-100 вероятно ще се отложи още.

Crew-2 трябва да е вторият редовен полет на Crew Dragon до Международната космическа станция (МКС), който ще се извърши в интерес на NASA. Полетът се планираше за края на март, но през февруари бе насрочен за 20 април. На 5 март бе посочена нова дата – 22 април. Тя подлежи на промяна, в зависимост от метеорологичните условия и техническата готовност за старта. Скачването със станцията ще стане факт ден по-късно.

Екипажът на мисията (на снимката горе) е четиричленен – командир е Шейн Кимбро, пилот е Мегън Макартър, и двамата от NASA. Като специалисти по мисията ще летят Акихико Хошиде от JAXA и Тома Песке от ESA. Това ще е първият полет на европейски космонавт с Crew Dragon. Планира се мисията им да продължи поне 180 дни.

Екипажът на мисията Crew-1, който в момента е на МКС, се очаква да се завърне на земята в началото на май 2021 г.

В същото време, мисията OFT-2 вероятно ще бъде отложена още. Това трябва да бъде вторият безпилотен старт за космическия кораб Boeing CST-100 Starliner. Мисията се планираше за 25 март, но в средата на февруари бе отложена за 2 април, поради тежката зимна буря, която удари Тексас. Тя е довела до срив на работата на софтуерния екип, който отговаря за полета.

През миналата седмица, обаче от NASA обявиха, че подготовката на старта върви с около две седмици забавяне, което прави осъществяването на полета на 2 април много малко вероятно. През април се планират и други стартове и скачване на апарати с МКС, което може да направи полетът на апарата на Boeing невъзможен през този месец. Новата дата предстои да бъде обявена.

Първият безпилотен старт на Starliner, който бе проведен през декември 2019 г. се провали след софтуерен проблем, което направи скачването на апарата с МКС невъзможно. Това принуди Boeing и NASA да предприемат втори безпилотен тест, който първоначално се планираше за декември 2020 г., но след това бе отложен на няколко пъти.

CST-100 Starliner и Crew Dragon се разработват в рамките на програмата Commercial Crew Program (CCP), чиято цел е NASA да получи възможност да извежда астронавти на ниска околоземна орбита, чрез космически кораб и ракета-носител на частни компании. При старта на програмата се очакваше, че към 2015 г. тя ще заработи, но срокът се проточи, заради слабо финансиране и технически проблеми.

Свързани теми

Предишна публикация
Китай и Русия подписаха споразумение за създаване на лунна база
Следваща публикация
Демонстраторът на Starship се приземи цял…
70 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Секретарят по отбраната на САЩ критикува F-35

Изпълняващият длъжността секретар (министър) по отбраната на САЩ Патрик Шанахан критикува проекта F-35 и заяви, че от самолета се очаква повече. Това каза той вчера, 29 януари 2019 г., по време на брифинг за журналисти в Пентагона.

Удар между първа и втора степен на ракетата-носител е причина за инцидента със Союз МС-10

Удар между един от блоковете на първата степен на ракетата-носител Союз-ФГ с втората ѝ степен е причина за инцидента от 11 октомври 2018 г., когато на орбита трябваше да бъде изведен космическия кораб Союз МС-10.

Boeing приключва 2017 г. с 912 нетни поръчки

Американският самолетостроител Boeing приключи 2017 г. с 912 нетни поръчки и така е много вероятно да бият конкурента си от Airbus по отношение на продадени пътнически самолети за изминалата година.

На орбита успешно бе изведен Союз МС-11

Космическият кораб Союз МС-11 успешно бе изведен на орбита днес, 3 декември 2018 г. Това е първият старт за пилотируемия апарат след инцидента със Союз МС-10 от октомври тази година.

Flydubai поръчва 175 броя Boeing 737 Max

Flydubai поръчва 175 броя Boeing 737 Max, като си запазва и правата да купи още 50 машини от същия тип. Сделката бе обявена на авиационното изложение в Дубай и каталожната ѝ стойност достига $27 млрд.

Меню