Предадоха първия Ту-160М за изпитания

502 прочитания

Първият модернизиран стратегически бомбардировач Ту-160М е бил предаден за предварителни изпитания. Това съобщиха днес, 10 март 2021 г., от ОАК.

Самолетът е прелетял от Казанския авиационен завод за изпитателния център в Жуковски, край Москва. Полетът е бил с командир Анри Наскидян и е преминал в щатен режим и без забележки.

„Ракетоносецът Ту-160М е задвижван от новите двигатели НК-32-01 и е снабден с изцяло нова авионика, като всичко това подобрява неговите характеристики. Машината успешно премина през заводски изпитания, като сега тя е предадена в летателно-изпитателната база на „Туполев” за подготовка към следващия тестов етап – предварителните изпитания”, това се казва в съобщението на ОАК.

Модернизираният бомбардировач има сериен номер 4-05 и носи личното име „Игорь Сикорский” (борден номер 14 и регистрация RF-94103). Той е построен през 1988 г., а след разпада на СССР попада в Украйна, която го предава на Русия през 1999 г. През февруари 2020 г. самолетът прави първи полет с новата авионика, а на 3 ноември полита и с новите двигатели. Тогава не бяха разпространени официални снимки на модернизираната машина, но сега от ОАК са публикували фотографии на реалния самолет (горе).

НК-32-02 е развитие на базовия НК-32, при което се променя конструкцията на лопатките на мотора и системата му за управление. Той трябва да запази тягата на предшественика си, но при сериозно намаление на горивните разходи и увеличаване на техническите ресурси. По официална информация, чрез използването на новите мотори, далечината на полет на Ту-160М ще нарасне с около 1000 km.

Работата по НК-32-02 стартира през 2013 г., като първите четири опитни мотора бяха предадени през август 2020 г. и сега са качени на „Игорь Сикорский”.

В момента се планира всички 15 налични Ту-160 да се модернизират до варианта М. През януари 2018 г. беше подписан и договор за построяването на още 10 бомбардировача, които изначално ще са в изпълнение Ту-160М. Първият от тях, трябва да полети тази година.

Освен новите мотори НК-32-02 Ту-160М имат и изцяло нова „стъклена” кабина, нов радар, нова навигационна система НО-70М, в която влизат система за инерциална навигация БИНС-СП-1, система за астронавигация АНС-2009М, нов навигационен компютър, нова система за спътникова нагигация А737ДП и навигационан РЛС ДИСС-021-70.

Автопилотът също е нов – АБСУ-200МТ, както и системата за свръзка С-505-70 и системата „свой – чужд” БКР-70М. Системата за самозащита е новата „Редут-70М”. Самолетът ще получи и ново въоръжение. По конструкцията има леки промени, заради поставянето на ново оборудване.

Инвестирането в Ту-160М е опит за поддържане на стратегическия си ядрен въздушен компонент, до влизането на въоръжение на нов стратегически бомбардировач, който се разработва в рамките на проекта ПАК ДА. Тази машина, обаче няма да бъде готова през това десетилетие.

Свързани теми

Предишна публикация
Индия ще купува 30 броя MQ-9 Reaper
Следваща публикация
Белгия спря своите F-16 от полети
502 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Китай показа множество нови системи по време на грандиозен военен парад в Пекин

Китай показа множество нови авиационни системи по време на грандиозен военен парад, който се проведе днес, 1 октомври 2019 г., в Пекин. Той бе посветен на 70-тата годишнина на Китайската народна република.

B-1B не лети вече трета седмица

Бомбардировачите B-1B от състава на ВВС на САЩ не летят вече трета седмица, след като бяха открити проблеми с катапултната им система. Командирът на Ударното командване на ВВС на САЩ, обаче вече е одобрил план за справяне с проблема. Това съобщава Air Force Magazine.

Детайли по проекта ПАК ДА

Френското списание „Air & Cosmos“ публикува интересни данни за руския проект за създаване на нов стратегически бомбардировач известен като ПАК ДА („Перспективный авиационный комплекс дальней авиации“). Някои от фактите са известни, но други са новост.

ВВС на САЩ чертаят план за пенсионирането на B-1 и B-2 след влизането на B-21

ВВС на САЩ планират да пенсионират стратегическите бомбардировачи B-1B и B-2A паралелно с приемането на въоръжение на новия B-21 и в същото време ще заложат на B-52H да остане на служба до около 2050 г. Това съобщава Air Force Magazine, позовавайки се на източници запознати с плановете.

Меню