Администрацията на Байдън няма проблем с продажбата на F-35 в ОАЕ

154 прочитания

Администрацията на американския президент Джо Байдън няма против продажбата на изтребители F-35, въоръжени БЛА и боеприпаси за Обединените арабски емирства (ОАЕ). Това е станала ясно вчера, 14 април 2021 г., съобщава Reuters.

Говорител на Държавния департамент на САЩ, цитиран от информационната агенция, е заявил, че администрацията е прегледала детайлите по пакета сделки с ОАЕ, както и са били предприети срещи с представители на емирствата. Решението на администрацията е било да се продължи процеса, макар и да има още ревюта за извършване, по отношение на начина, по който ще се използват продадените оръжия.

Администрацията на Байдън обяви през януари, че ще прави преглед на сделките, подписани в последните часове на управлението на президента Тръмп. Срещу продажбата на изтребители F-35, безпилотни апарати MQ-9 и огромно количество авиационни боеприпаси, имаше съпротива в Конгреса на САЩ през миналата есен, но тя бе преодоляна от Тръмп.

Критиките към сделката най-вече се въртят около три фактора – застрашаване на военното превъзходство на Израел в региона, ролята на ОАЕ в гражданските войни в Йемен и Либия и топлите отношения на страната с Русия и Китай.

Израел, обаче публично заяви, че няма проблем със сделките. Това стана, след като държавата нормализира дипломатическите си отношения с ОАЕ, като продажбата на модерна авиационна техника, се разглежда и като награда за тези действа от страна на емирствата.

Джордж Мийкс, председател на комисията по външни отношения в Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, обаче е разкритикувал решението на администрацията на Байдън. Цитиран от Reuters, той е заявил че има твърде много не отговорени въпроси около сделките.

„По никоя от тези сделки няма да има доставки скоро, така че има достатъчно време за това Конгресът да извърши задълбочен преглед, за да има финално решение, дали те ще бъдат реализирани или не”, казва Мийкс, който също е член на Демократическата партия, както и президента Байдън.

Reuters съобщава, че решението ще бъдат атакувано по съдебен път и от редица неправителствени организации в САЩ.

ОАЕ подписа на 20 януари 2021 г. за 50 изтребителя F-35A, 18 бойни безпилотни апарата MQ-9 Reaper и няколко хиляди боеприпаса „въздух – въздух” и „въздух – земя”, на обща стойност почти $24 млрд. Доставките ще стартират след 2025 г.

Свързани теми

Предишна публикация
МиГ-21 се разби в Румъния
Следваща публикация
Полша взима употребявани C-130H от САЩ
154 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Lockheed вижда пазар за 4600 броя F-35

Американският самолетостроител Lockheed Martin смята, че има пазар за 4600 броя F-35 в световен мащаб. Това съобщава Flightglobal.

Министър Каракачанов: МиГ-29 е по-добър от един от кандидатите за нов изтребител

„Самолетът МиГ-29 е по-добър от един от кандидатите от тези три държави (които ни предлагат изтребители – бел. ред.)”, това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов днес, 1 септември 2017 г., в сутрешния блок на bTV.

Премиерът обвърза преговорите за F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ, но почти веднага се отрече от думите си

Премиерът Бойко Борисов обвърза преговорите за доставката на F-16 с преговорите за доставка на природен газ от САЩ и в типичен него стил, само минута по-късно се отметна от тази си позиция. Това стана днес, 29 април 2019 г.

Мианмар официално показа своите JF-17

Мианмар отбеляза 71-вата годишнина от създаването на военната авиация на страната и в рамките на официалната церемония бяха демонстрирани и първите леки изтребители JF-17, които страната започна да получава през миналата година.

Антон Тодоров пренесе атаките за Gripen срещу президентската администрация

Емблематичният депутат от ГЕРБ Антон Тодоров пренесе атаките си по новите изтребители за ВВС от президента Радев към членове на неговата администрация. Днес, 27 септември 2017 г., депутатът обвини началника на кабинета на президента Иво Христов, че е чел класифицирани документи във връзка с предложение за продажба на нови F-16 от страна на Lockheed Martin.

Меню