Министър-председателят в оставка и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че президентът Румен Радев иска актуализация на държавния бюджет, за да може да купи изтребители Gripen. Това стана на брифинг за медиите, провел се днес, 3 май 2021 г.
„Те само смях предизвикват. Толкова, виждате, ги е страх. Толкова са безпардонни, уплашени и в хаоса не знаят какво правят. Единственото, за което не мислят, е управлението. Даже, накрая стигна, кандидат-президента да ми каже, ми нека ми актуализирате бюджета, да ми оставите, да имам да си купувам пак грипени или к’вот си искам. Ма, вкарай си 20 души, направи си правителство утре с БСП, твойта партия, и си свърши цялата работа. Какво… Оставете Борисов, аз даже депутат не съм”, заяви Борисов.
Припомняме, че на 28 април 2021 г. президентът Радев призова правителството в оставка да внесе в Народното събрание предложение за актуализация на бюджета. Тогава той изтъкна, че уязвимите слоеве на обществото и бизнеса имат нужда от подкрепа, която няма как да стане с настоящия бюджет. Конституцията не дава на Парламента възможност сам да инициира актуализации на държавния бюджет.
ГЕРБ проведоха брифинг днес сутринта, на който премиерът в оставка и лидер на партията, се отдаде на традиционните си всеобхватни монолози. Струва си да се посочи, обаче, как реалността кореспондира с думите на Борисов в частта му за купуването на изтребители Gripen.
Според действащият в момента Закон за отбраната и въоръжените сили (по-точно, член 16, точка 7а), Народното събрание приема с решение програма и/или проекти за инвестиционни разходи за придобиване и/или модернизация на въоръжение, техника и оборудване за нуждите на въоръжените сили, когато стойността на всеки от проектите надвишава 100 млн. лв. Въпросните програми или проекти идват в НС по предложение и след гласуване в Министерски съвет (член 22, алинея 2, точка 11а).
Пътят на въпросният проект за инвестиционен разход до Министерски съвет, минава през писането му и утвърждаването му на ниво Министерство на отбраната (там се минава през няколко нива, включително Съвет по отбраната и подпис от военния министър).
Така, най-просто казано, дори и да има пари в бюджета (дали заради актуализацията му или друго) е невъзможно собственоръчно президентът да купува нов изтребител, като подобна програма минава през много нива на одобрение. Не е за пренебрегване и факта, че в близките дни ще бъде разпуснато 45-тото Народно събрание и парламент няма да има поне до края на юли.
И не само това. Инвестиционният проект е половината работа при подобна сделка. Нужно е подписването на договор, като ако се спазва процедурата при предишната сделка за нов изтребител, той ще е междуправителствен. А това минава и през решение на Министерски съвет, с което се оторизира военният министър да го подпише и през неговата ратификация от Народното събрание (според действащия Закон за международните договори).
Освен това, подобен ход ще иска отмяна на сега действащия инвестиционен проект, който предвижда покупка на 8 + 8 многоцелеви изтребителя от един тип, като през юли 2019 г. бе сключен договор за първите осем F-16 Block 70, а през миналата есен МО получи предварителна информация за покупката на следващите осем машини. Което отново е работа на Народното събрание.
Така, думите на Борисов трудно кореспондират с действителността.
Изказването на премиера в оставка може да се чуе малко преди 31-вата минута от записа: