Франция започна тестовете на Rafale F4

331 прочитания

Франция е започнала изпитанията на новия стандарт F4 на многоцелевия изтребител Dassault Rafale. Това съобщи френското МО на 20 май 2021 г.

Първоначалните изпитания са се извършили с експерименталния стандарт F4-1 от авиобазата Истър, Южна Франция между 26 и 29 април. Те са били под контрола на френската дирекция по въоръжението DGA към френското МО. Били са извършени осем задачи с общо 50 самолетоизлитания.

В тях са участвали два Rafale F4-1, които са изпълнявали мисии с реалистични сценарии, заедно с други бойни самолети (Rafale F3R, Mirage 2000 и Alpha Jet) от френските ВВС и ВМС.

Тестовете стартират около две години и половина, след като бе обявено, че се стартира работата по Rafale F4.

Стандартът F4 ще включва подобрения по бордния радар Thales RBE2 (нови режими „въздух-земя”), прицелния контейнер Thales TALIOS и разузнавателен контейнер Reco NG (чрез добавяне на изкуствен интелект, който ще улесни идентификацията на целите). Ще бъде подобрена комуникацията и нашлемните системи Scorpion. Подобрения ще има и по бордната оптико-електронна обзорна система, както и системата за самозащита. Двигателите M88 ще получат нова система за управление.

Изтребителят ще получи два нови пилона за ракети „въздух – въздух” Mica и ще получи 1000-kg управляема бомба от семейството AASM.

Стандартът F4 ще е преходен към новия боен самолет, който ще се създаде в рамките на програмата FCAS.

Очаква се изпитанията на стандарта F4 да приключат към 2023 г., след което той ще може да бъде прилаган на съществуващите и новопроизведените Rafale.

Свързани теми

Предишна публикация
Полша купува Bayraktar TB2
Следваща публикация
Сърбия свали от въоръжение МиГ-21
331 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

Димитър Стоянов остро коментира твърденията на депутата Христов

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на президентството, бивш началник на щаба на ВВС и бивш ръководител на проекта за нов изтребител излезе с остър коментар по отношение на твърденията, които депутата Емил Христов направи по отношение на проекта за нов изтребител.

Министър Каракачанов се оплака, че има опит за саботаж на поддръжката на МиГ-29

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов се оплака, че външни фактори се опитват да саботират сключването на договор за поддръжката на българските изтребители МиГ-29. Това той заяви в предаването „Годината” по Дарик радио днес, 16 декември 2017 г.

Цветанов: Президентът саботира модернизацията на армията

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов продължи атаките си по президента Румен Радев и директно го обвини, че саботира модернизацията на въоръжените сили, като Цветанов не пропусна да промотира отново F-16. Това направи той днес, 20 април 2018 г. в сутрешния блок на bTV.

Меню