Прототипът на Ил-112 катастрофира край Москва

839 прочитания

Единственият прототип на новия руски тактически транспортен самолет Ил-112В катастрофира по време на изпитателен полет. Това стана днес, 17 август 2021 г.

Машината, със сериен номер 01-01, борден номер „01 жълт” и регистрация RF-41400, е катастрофирала в района на летище Кубинка, край Москва. По официални съобщение се е изпълнявал изпитателен полет.

Инцидентът е запечатан на видео, което се появи в социалните мрежи малко след инцидента. На него се вижда, че прототипът лети праволинейно на не голяма височина. В един момент в дясното полукрило започва да се забелязва пожар, който бързо се разраства. 25 секунди по-късно пламъкът стига до края на фюзелажа, а машината се накланя надясно по крен. Няколко секунди по-късно самолетът се срива и избухва.

Няма оцелели сред намиращите се трима души екипаж. Командир на самолетът е бил Николай Куимов – шеф-изпитател на конструкторското бюро „Илюшин”.

По инцидента са стартирани няколко разследвания, включително на руската прокуратура.

Катастрофиралият Ил-112В е единственият летящ в момента самолет от този тип. Той се разработва от 90-те години на миналия век най-вече като заместник на Ан-24/26. През 2004 г. конструкцията е избрана за да бъде новия тактически транспортен самолет за руската военна авиация, но липсата на финанси не позволяват фактическото стартиране на работата. За кратко Русия смята да използва Ан-140 за тези роли, но след разрива на отношенията с Украйна, през декември 2014 г. е получено финансиране за проекта. Тогава се планираше първият полет да стане факт през 2016 г., но в последствие този срок бе многократно отлаган.

Самолетът полита на 30 март 2019 г.  Малко по-късно, официално бе съобщено, че прототипът е преутежнен по време на проектирането си и ще премина през програма за олекотяване и доработка. Очакваше се, че самолетът ще полети отново някъде през 2020 г., но това стана едва на 30 март 2021 г.

Оттогава течеше изпитателна програма, която се провеждаше от заводското летище във Воронеж. На 13 август прототипът прелетя до Кубинка за участие в оръжейното изложение „Армия 2021”. По време на миналото издание на изложението ОАК получи поръчка от руското МО за построяването на още два самолета, които да се използват за изпитания.

Свързани теми

Предишна публикация
Русия поръча Ка-52М
Следваща публикация
Афганистански A-29 и узбекистански МиГ-29 се сблъскаха във въздуха
839 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

От БСП атакуваха ремонта на Су-25 в Беларус

От БСП атакуваха решението на МО да се дадат българските щурмови самолети Су-25 за ремонт в Беларус. Критиката е насочена към начина на провеждане на процедурата, липсата на участие на „Авионамс” в нея и отказа да се сътрудничи с оригиналния руски производител.

Предизвикателна акция по изваждане на останките на F-35 се оформя в Япония

Два дни, след като японски F-35 се разби в Тихия океан, изясняването на причините за инцидента не е близо, а разследващите ще се изправят пред сериозното предизвикателство по изваждане на останките на самолета от дълбините на океана. Това пише Reuters.

Airbus изплаща сериозни неустойки заради A400M

Airbus е изплатил €80 млн. под формата на неустойки заради забавянията по програмата A400M Atlas. Това става ясно от тримесечния отчет на компанията, който бе публикуван днес, 31 октомври 2017 г.

Boeing 737 Max катастрофира в Етиопия

Boeing 737 Max 8 на етиопската авиокомпания Ethiopian Airlines катастрофира малко след излитане. Няма оцелели сред намиращите се на борда му 157 души. Това е станало днес, 10 март 2019 г.

Предизвестен инцидент

На 26 април 2012 г. сутринта при излитане за полет в рамките на българско-американското учение „Тракийска звезда 2012” се разби двуместен учебно-тренировъчен изтребител МиГ-29УБ. Какво, как и защо се случи в тази априлска сутрин? На тези въпроси се опитва да отговори Красимир ГРОЗЕВ.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 45 (май 2012 г.)  

Меню