Обледеняване на Тръбата на Пито е сред непосредствените причини за катастрофата на Ан-148

76 прочитания

Обледеняване на сензорите за определяне на приборната скорост на самолета (популярно известни като „Тръба на Пито”) е най-вероятната непосредствена причина за катастрофата на руския Ан-148 край Москва, при която загинаха 71 души. Това съобщава руският разследващ орган МАК.

Данните, които МАК (Межгосударственный авиационный комитет – Междудържавен авиационен комитет) изнесе днес 13 февруари 2018 г., са на база разчитането на записвача на полетни данни.

От МАК отбелязват, че отоплението на трите сензора за измерване на приборната скорост е било изключено преди полета по неясни причини. Проблемите са започнали 2 минути и 30 секунди след излитането, когато се появява разминване в данните от сензор 1 и сензор 3 (който е резервен), a сензор 2 не регистрира данни в черната кутия и не е ясно какво показва. По това време самолетът Ан-148 се е намирал на височина от 1300 m и е имал скорост от 465 – 470 km/h. Сензор 1 дава скорост с около 30 km/h по-висока от сензор 3, като в същото време и двата сензора дават еднаква надморска височина.

При достигане на височина от 2000 m екипажът получава ново съобщение за разминаване в данните от двата сензора. Сензор 1 показва, че скоростта пада, докато сензор 3 показва, че се покачва. В този момент екипажът изключва автопилота и преминава на ръчно управление.

Сензор 3 показва, че скоростта е 540 – 560 km/h, докато сензор 1 продължава да показва, че скоростта пада.

50 секунди след изключването на автопилота самолетът започва да изпитва колебания по тангаж, които водят до претоварване от 0,5 до 1,5 единици. Сензор 1 показва скорост 0 km/h, докато сензор 3 показва скорост от 200 km/h. В този момент самолетът влиза в пикиране под ъгъл 30 – 35 градуса. Самолетът не излиза от пикирането и се врязва в земята със скорост от около 800 km/h.

МАК съобщава, че възникнала извънредна ситуация на борда вероятно се дължи на некоректна информация постъпваща от Тръбите на Пито, което най-вероятно е причинено от обледеняването им в резултат на изключена система за отопление. Разследването продължава.

При катастрофата, която стана в неделя, 11 февруари 2018 г., загинаха 65 пасажери и шестчленен екипаж.

Свързани теми

Предишна публикация
Клиентите на A400M се съгласиха да приемат самолети с по-ниски от заявените характеристики
Следваща публикация
“Саратовские авиалинии” спират полетите с Ан-148
76 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Излиза предварителният доклад за катастрофата на 737 на Lion Air

Предварителния доклад за катастрофата на Boeing 737 Max на индонезийската авиокомпания Lion Air ще бъде публикуван утре, 28 ноември 2018 г. Това съобщава Reuters, като агенцията съобщава предварително за неговото съдържание.

Boeing 737 аварира на кацане в Сочи

Пътнически Boeing 737-800 на руската авиокомпания UTAir е аварирал при кацане на летището в Сочи и е излязал от пистата. Инцидентът е станал днес, 1 септември 2018 г., няколко от пасажерите са пострадали, но са без опасност за живота.

Boeing 737 катастрофира в Куба

Пътнически самолет Boeing 737 катастрофира днес, 18 май 2018 г., при излитане от международното летище Хосе Марти в Хавана, Куба. По първоначална информация повечето от намиращите се на борда, 104 пасажери и деветчленен екипаж, са загинали.

E-2 се разби в САЩ

Летящ радар E-2C Hawkeye се е разбил в американския щат Вирджиния. Случката е станала вчера,…

Катастрофа в Невада вероятно разкри нов секретен самолет на САЩ

Самолет собственост на ВВС на САЩ е катастрофирал в изпитателен полигон в Невада. Пилотът му е загинал, а отказът на Пентагона да съобщи типа на авариралата машина повдига въпроси за наличието на нов секретен пилотируем самолет, който се изпитва в Съединените щати.

Меню