Подписаха споразумението за демонстратора по програмата FCAS

308 прочитания

Франция, Германия и Испания подписаха споразумението за разпределението на работата по следващите две фази от програмата FCAS, които включват създаване и построяване на технологичен демонстратор на новия изтребител. Това се случи на 30 август 2021 г.

Споразумението бе подписано от военните министри на трите страни – Анегрет Крамп-Каренбауер за Германия, Флоранс Парли за Франция и Есперанса Кастелейро за Испания.

Подписите идват близо четири месеца, след като страните се споразумяха по детайлите на споразумението. Френската индустрия ще поеме 38% от работата, германската 32%, а останалите 30% ще идат в испанската индустрия.

Сегашното споразумение покрива фазите 1B и 2 от програмата FCAS, които ще вървят от 2021 до 2027 г. Те са свързани с разработка на различни нови технологии и тестването им. В рамките на фаза 1B ще бъдат вложени €3 млрд., а във фаза 2 ще се вложат още €4,2 млрд.

Конкретните договори, които да разпределят работата по отделните компании ще бъдат сключени в близко бъдеще.

FCAS е система от системи и се състои от няколко елемента – NGF покрива създаването на боен самолет от следващо поколение. Remote Carrier (RC) e безпилотен апарат, който ще работи в близко сътрудничество с NGF. Combat Cloud (CC) ще е облачна IT услуга, която ще гарантира обмен на данните между елементите на FCAS. Двигателите за NGF ще се разработват от джойнтвенчър между Safran и MTU. Отделно се работи и по ново поколение оръжия за въздушен бой.

FCAS трябва да достигне пълно ниво на бойни способности през 2040 г.

Свързани теми

Предишна публикация
Airbus успя да пласира нови A400M
Следваща публикация
България започна да поддържа вертолетите Cougar през NSPA
308 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министър Каракачанов: Чакаме решението на КЗК и продължаваме с РСК „МиГ”

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че повереното му министерство ще изчака решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и след това ще продължи директните преговори с РСК „МиГ”. Това каза той днес, 28 декември 2017 г. в сутрешния блок на БНТ1.

РСК „МиГ” и МО влязоха в колизия около казуса с двигателите за МиГ-29

Българското Министерство на отбраната и руската компания РСК „МиГ” влязоха в задочен спор около доставените 10 двигателя РД-33, които се оказаха проблемни и повечето от които не са в експлоатация.

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

Полша е изпратила запитване за оферта за F-35

Полша официално е изпратила запитване за даване на обвързваща оферта (Letter of Request – LOR) за покупката на 32 броя F-35A. Това е заявил днес, 28 май 2019 г., полският министър на отбраната Мариуш Блашчак.

Меню