Rolls-Royce ще достави нови двигатели за B-52

319 прочитания

ВВС на САЩ избраха компанията Rolls-Royce за доставчик на нови двигатели за стратегическите бомбардировачи Boeing B-52H Stratofortres. Стойността на сделката може да достигне $2,6 млрд.

На 24 септември 2021 г. бе обявено, че Пентагона сключва договор на стойност малко над $500 млн. с Rolls-Royce, който ще покрива работата по проекта в рамките на първите шест години. Ако всички възможни опции на договора се изпълнят това ще значи доставка на над 650 двигателя, резервни части и други стоки и услуги на стойност поне $2,6 млрд.

Договорът ще се изпълнява в Индианополис, САЩ и трябва да приключи до септември 2038 г.

Всеки B-52H в момента се задвижва от осем антични реактивни мотора P&W TF33-PW-103. Те ще бъдат заменени от осем F130, които са вариант на цивилния BR725, използван основно на бизнесджетове.

Новите двигатели ще увеличат далечината на полет и ще намалят разходите за експлоатация на бомбардировача.

Офертата на Rolls-Royce бе избрана след конкурсна процедура срещу предложения на P&W и GE.

ВВС на САЩ очакват да получат първите два ремоторизирани бомбардировача до края на 2025 г. С тях ще започнат тестовете и сертификационния процес. Първите серийни бомбардировача ще бъдат готови до края на 2028 г.

ВВС на САЩ днес разполагат с 76 броя B-52H. Въпросът със замяната на остарелите им реактивни двигатели стои от дълги години. Пентагонът бе заявил, че поддръжката на TF33 след 2030 г. ще бъде изключително проблематична.

Очаква се B-52 да остане на въоръжение и след 2050 г.

Свързани теми

Предишна публикация
ВМС на САЩ получиха първите два F/A-18 Super Hornet Block III
Следваща публикация
Гърция ще купи още шест Rafale
319 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

F-20 – Изтребителят без късмет

Народът го е казал най-добре: „Роди ме, майко, с късмет, па ме хвърли на смет”. Т.е., ако си поставен в неравностойно положение, доброто стечение на нещата може да те измъкне от него. Но какво става, ако си на отлично ниво, но сякаш цялата Вселена работи срещу теб?
Нещо подобно се случва с проектa на американската компания Northrop F-20 Tigershark. Самолет, който въплъщава в себе си всичко най-добро от американската аерокосмическа индустрия, но накрая не успява да реализира дори една търговска поръчка и е безславно изпратен в историята. Факторите, които допринасят за провала на F-20, са може би дори повече от немалкото позитивни черти на проекта.

ВВС на САЩ отново отказаха да приемат готови KC-46

ВВС на САЩ отново отказаха да приемат готови летящи танкери Boeing KC-46A поради наличие на чужди предмети на борда на самолетите. Това е вторият случай в рамките на последните седмици.

Полетите с B-1B са възстановени

Първият тежък бомбардировач B-1B е започнал да лети отново, след като типа бе спрян от полети за близо месец, поради проблеми с катапултната система. Това съобщава Air Force Times.

Меню