Твърде едър за космоса

159 прочитания

Късметлията спечелил благотворителна лотария за полет в космоса се е оказал прекалено тежък и е трябвало да отстъпи мястото си на свой приятел. Тази история, свързана с мисията Inspiration4, бе разказана от твърде едрия щастливец.

Кайл Хипчън, 43-годишен пилот в американската регионална авиокомпания Endeavor Air, разказа историята си пред агенция Associated Press.

Хипчън е бил един от хилядите, които са участвали в благотворителната лотария организирана от детската онкологична болница Сейнт Джуд в Мемфис. Мисията Inspiration4 бе финансира от милиардера Джаред Айзъкмен. Той полетя на борда на космическия кораб, като с него бяха още трима. Две от трите места бяха дарени да болницата. Едно от тях бе разиграно на благотворителната лотария.

Хипчън купил билети на стойност $600 и бил зашеметен от щастие, когато разбрал, че негов билет е изтеглен за космическия полет. Щастието, обаче трае малко, тъй като представителите на SpaceX се свързали с него и започнали да му задават въпроси свързани със здравословното му състояние.

Късметлията тежи 330 паунда (148,5 kg), но от SpaceX му разяснили, че няма как да полети в космоса ако тежи повече от 250 паунда (112,5 kg).

„Опитвах се да разбера дали мога да отслабна с 80 паунда (36 kg) за шест месеца. Възможно е, но не е най-здравословното нещо на света”, обяснява сега Хипчън пред Associated Press.

В крайна сметка, късметлията решава да отстъпи мястото си на своя близък приятел Кристофър Семброски. Фактът, че той не е оригиналния победител в благотворителната лотария бе известен още при старта на Inspiration4 през миналия септември, но детайли около случая станаха известни едва сега.

Inspiration4 бе платена изцяло на частни начела, изпълни се от частна компания, а на борда ѝ се намираха четирима астронавти, които не са професионалисти и не са служители, нито на държавни институции, нито на частни космически компании. Полетът продължи малко под три дни.

На водещата снимка – Кайл Хипчън (вдясно) с Кристофър Семброски

Свързани теми

Предишна публикация
Почти всички спътници Starlink изведени при последното изстрелване ще бъдат загубени
Следваща публикация
Производството на ракетите-носители „Протон” отивам към своя край
159 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Българската космонавтика преди четвърт век – Част I

Преди четвърт век България изживя своето космическо лято. Не само че на орбита бе изведен вторият български космонавт Александър Александров с научната апаратура по проекта „Шипка”, но и към Марс полетя сонда с българско оборудване на борда. Как всичко това стана факт? За събитията през българското космическо лято от първо лице разказва професор Борис БОНЕВ, който във втората половина на 80-те години е водеща фигура в българската космонавтика.

Статията е публикувана оригинално в сп. АЕРО бр. 60 (август 2013 г.)  

Falcon 9 изстреля товарен кораб към МКС

Ракетата носител Falcon 9 изстреля към Международната космическа станция (МКС) товарен космически кораб Dragon. Стартът стана факт на 2 април 2018 г. от Кейп Канаверал, Флорида.

Не може да живеем в миналото

Успешният старт на Crew Dragon предизвика сериозни полемики в Русия, където космическата тематика никога не…

NASA се готви за първото изстрелване на астронавти от девет години насам

NASA се готви да изстреля първите астронавти на орбита от спирането на полетите с космическата Совалка през юли 2011 г. Това трябва да стане по-късно днес, 27 май 2020 г., с космическия кораб Crew Dragon, който ще бъде изстрелян с ракетата-носител Falcon 9.

Меню