По време на телефонен разговор между президентите Румен Радев и Еманюел Макрон е бил поставен въпроса за дупката в способностите на българските ВВС по отношение на охраната на българското въздушно пространство. Макрон е изразил готовност за подкрепа, това съобщиха от Президентството днес, 18 май 2022 г.
„Президентът Еманюел Макрон изрази готовността на Франция да подкрепи България, така че Военновъздушните сили на страната ни да не загубят отбранителни способности до получаването на предплатените от България изтребители F-16”, се казва в съобщението на Президентството.
Двамата президенти проведоха телефонен разговор днес.
Не се дават повече детайли за естеството на евентуалната френска подкрепа. Може да се касае за лизинговане на изтребители Mirage 2000 или Rafale от наличните във френските ВВС. Схемата със скоростно обучение и доставка на употребявани Rafale вече беше демонстрирана от Франция при сделката ѝ с Гърция.
През март президентът Радев лансира идеята да се търси междинен заместващ изтребител, който да може да поеме задачата по охрана на въздушното ни пространство между пенсионирането на МиГ-29 и усвояването на бавещите се F-16.
Кабинетът „Петков” не отхвърля идеята, но по нея изглежда, че не се прави много. Миналата седмица премиерът Петков бе на визира в САЩ, като след нея той заяви, че има „голям прогрес” по темата с намирането на заместващ изтребител, но военният министър Драгомир Заков, който същи бе в Съединените щати, бе много по-обран в изказа си и каза, че няма конкретни резултати от разговорите в САЩ.
Въпросът с цената на един такъв проект е сред водещите, както и възможността самолетът да бъде ударно усвоен от летателния и инженерно-техническия състав на ВВС. Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов постави и въпроса за наличието на подходяща инфраструктура в страната.