Започнаха стажовете на курсантите от ВВВУ

288 прочитания

Курсантите випускници, бъдещи ръководители на въздушното движение овладяват тънкостите на професията си с триседмичен стаж в авиобаза Граф Игнатиево. Това съобщават от ВВВУ.

Съгласно програмата за провеждане на войсковия стаж, курсантите от Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, специализация „Ръководител на полети (щурман УВД)“ провеждат теоретична и практическа подготовка в авиобаза Граф Игнатиево с командир бригаден генерал Димитър Петров и във военно формирование 28540-КП село Труд. Това става от 26 май до 12 юни 2020 г.

През първите 10 дни тяхното обучение се осъществява в Летищния център за осигуряване на въздушното движение (ЛЦОВД) към авиобазата, където курсантите имат възможност да се запознаят с комуникационните и навигационни средства, свързани с управлението и ръководството на полети и да усвоят специфичните правила за провеждане на полети в района на военното летище.

Участието им в практическо ръководство от всички работни позиции – „Кула“, „Подход“ и „Бойно управление” е започнало след задълбочено запознаване с разпределението на въздушното пространство и редът за използването му, както и правилата за координация с гражданската авиация в съответствие с регламентиращите документи.

Според подполковник Спас Ерев, началник на ЛЦОВД казва:

„Стажантите старателно и отговорно подхождат към всички аспекти от бъдещата им професионална дейност, а тя ще изисква голяма отговорност и прецизност в работата. Постарахме се максимално бързо да им осигурим участие в ръководството на полети, за да затвърждават знанията и уменията си и добиват постепенна увереност в действията си“.

Майор Елена Златева, старши ръководител полети „Кула“ е един от офицерите, назначени за инструктори на бъдещите офицери. Тя е плътно до тях в усвояването на практическия етап от стажа им, подпомага ги в усвояването на авиационната фразеология и използването й в реална работна среда.

„Да се престрашиш да чуеш гласа си в ефир и да осъществиш реална комуникация с екипажа, е може би един от най-вълнуващите моменти, защото преодоляваш в ход вътрешната си неувереност. За тях е важно да изградят умения за бърза и точна оценка на обстановката, да овладеят спокоен и уверен тон на работа, да са безупречни в теоретичната си подготовка, защото тя е основа на бързата им адаптация в професионален план.“, смята майор Златева и споделя отличните си впечатления от обучаемите: „Те се енергични, мотивирани и старателни! Вярвам, че поне двама от тях ще изберат да продължат службата си в нашата авиобаза и с подкрепата на нашия екип, ще навлязат бързо в динамиката на работата тук!“

От 8 до 12 юни 2020 г., курсантите ще продължат стажа си в Командния пункт в село Труд, където ще придобият знания и умения за използване възможностите на бойната авиация – прехващане на самолет-нарушител, съпровождане, ескортиране и др.

В този период към випускниците щурмани ще се присъединят и колегите им от четвърти курс специализации „Ръководител на полети (Щурман – управление на въздушното движение); „Летателни апарати и авиационни двигатели”; „Летищно осигуряване” и „Навигационни, комуникационни и информационни системи”.

Свързани теми

Предишна публикация
Изпращат първата група, която ще се приучава на F-16
Следваща публикация
Министър Каракачанов заговори за продажба на излишните МиГ-29
288 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

МО призна, че има сериозни проблеми в осигуряването на мисията „ер полисинг”

Министерството на отбраната призна, че има сериозни проблеми в осигуряването на мисията „ер полисинг” в рамките на интегрираната система за ПВО и ПРО на НАТО. Това се чете в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили, който правителството прие на 16 май 2018 г.

Щурмовиците Су-25 са приземени

Флотът от щурмовите самолети Су-25 от състава на българските ВВС е приземен, поради изчерпване на междуремонтния им ресурс. Последните полети с типа са били изпълнени на 14 декември 2017 г. в Безмер.

L-39 – днес и утре в България

Днес на въоръжение в българските ВВС остават 12 реактивни учебно-тренировъчни самолета L-39ZA, но само половината от тях са с удължен ресурс и преминали основен ремонт за да се поддържат в летателна годност.

Меню