ВВС участва в тренировката „Blue Bridge”

124 прочитания

Днес, 6 октомври 2022 г., двойка МиГ-29 прехвана румънски „нарушител“ С-130 и го принуди да кацне на летище Пловдив, с което българските екипажи изпълниха всички процедури и осъществиха успешно мисията по „ер полисинг” – охрана на въздушното пространство на Република България в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО. Това съобщиха от ВВС.

Това бе част от първата фаза от сценария за провеждане на българо-румънската летателна тренировка „Blue Bridge 2022“. Преди това двойка F-16 на ВВС на Румъния и двойка F-18 (CF-188) от кралските канадски ВВС бяха активирани от летище Фетещи и приведени в действие срещу самолет „нарушител“, в чиято роля бе румънски военно-транспортен самолет C-130, отклонил се от полетния си маршрут в посока границата на страната ни. Бойните самолети от северната ни съседка действаха до предаване на „нарушителя“ на българска двойка дежурни изтребители, които изпълнявайки указанията го принудиха да кацне на летище Пловдив.

Втората фаза от сценария на тренировката включваше аналогични съвместни действия за принудително кацане на С-130 на заповядано летище в Румъния.

Българо-румънските тренировъчни полети под названието „Blue Bridge“ се провеждат ежегодно от 2012 г. Те целят постигането на по-добра координация и оперативна съвместимост при провеждането на презгранични операции при контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство.

Свързани теми

Предишна публикация
Очаквана политическа какофония около бъдещето на българската бойна авиация
Следваща публикация
Темата с междинния изтребител отново влезе в общественото внимание
124 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Мисия – ер полисинг

Единствената мирновременна постоянна мисия на НАТО е охраната на въздушното пространство в Европа, носеща името въздушен ер полисинг (Airborne Air Policing). В нея са задействани структурите за управление и контрол на алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана в допълнение към собствените системи за противовъздушна отбрана на всяка от отделните страни-членки. Това е мисия, където монотонността на ежедневието при основната дейност – наблюдението на въздушното пространство – отстъпва от време на време на възбудата и напрежението, свързани с вдигането на дежурните изтребители във въздуха при проверки на бойната готовност или по реални нарушители. Унгарският журналист Габор Зорд Ласло описва изпълнението на един контролен полет за проверка на силите и средствата за ер полисниг в десет държави.

Противоречия в австрийското правителство за бъдещето на изтребителната авиация

В коалиционното правителство, което в момента управлява Австрия, текат спорове, за това какво да се случи с изтребителната авиация на страната. Това съобщава местният вестник Die Presse, цитиран от Reuters.

Меню