Докладът за състоянието на ВВС е готов

79 прочитания

Другата седмица ще бъде разгледан докладът от проверката във Военновъздушните сили и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“. Това съобщи пред журналисти служебният министър на отбраната Атанас Запрянов днес, 7 ноември 2024 г., цитиран от БТА.

В средата на октомври от Министерството на отбраната представиха резултатите от проверките на авиационния инцидент от 13 септември 2024 г. в 3-та авиационна база в Граф Игнатиево, при който катастрофира учебен самолет L-39ZA и загинаха двама пилоти от 12-а авиационна база в Долна Митрополия – Петко Димитров и Венцислав Дункин. Срокът за изпълнение на проверката е 31 октомври, каза тогава заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.

„Имахме проверка на цялостния процес по планирането, осъществяването и отчитането на летателната подготовка. Докладът е завършен. Другата седмица ще го разгледаме”, каза днес Запрянов. „Има много слабости и ще ги разгледаме на специално съвещание с ръководния състав на ВВС, базите и началника на отбраната”, добави служебният министър.

Шестте двигателя за МиГ-29 са ремонтирани и върнати, каза Запрянов относно договора от средата на август 2023 г. на Министерството на отбраната с полската държавна компания Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. Преди дни военното министерство подписа нов договор за ремонт на още шест двигателя.

„Поддържането на летателната годност на МиГ-29 е с големи затруднения. С ръководството на ВВС и Щаба на отбраната правим анализи за това до кога можем да си позволим и как да поддържаме МиГ-29, докато изтребителите F-16 Block 70 поемат охраната на въздушното пространство”, коментира Запрянов.

Провеждаме процедура, която не противоречи на закона за обществените поръчки, отговори той на въпрос за това можеше ли да не се стигне до заобикаляне на закона за секретните съоръжение на авиобазата в Граф Игнатиево. Инфраструктурата на Въоръжените сили е част от бойните способности и не можем да си позволим да имаме 16 самолета F-16 и да нямаме построена инфраструктура, защото фирмите водят дела с години и не може да инвестираме. Има държави, на които самолетите стоят в САЩ, докато завършат точно тази инфраструктура, обясни служебният министър.

Свързани теми

Предишна публикация
Турист бе спасен с помощта на медицински вертолет AW 109
Следваща публикация
Министър Запрянов обяви резултатите от проверката на ВВС
79 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

ELTA представи наземните си радари в София

Израелската компания Elta, част от държавната корпорация IAI (Israel Aerospace Industries), представи днес, 16 април 2019 г., своето портфолио от наземно базирани 3D радари.

МиГ-21 в България – Началото

На 12 ноември 1963 г. майор Иван Бедрозов извършва първия полет с МиГ-21 в България. С това започва 52-годишната история на експлоатацията на типа у нас. С 227 доставени машини МиГ-21 е вторият по многобройност (след МиГ-15) боен самолет, който е бил на служба у нас. Да си спомним как започва историята на този знаменит изтребител у нас.

Полковник Русев: Решението за изтребителя бе политическо, експертизата бе игнорирана

Заместник-командира на авиобаза Граф Игнатиево полковник Николай Русев директно заяви, че решението за покупката на F-16 е било чисто политическо и експертното мнение не е било зачетено. Това каза той днес, 29 май 2019 г., в ефира на БНТ1.

Министър Каракачанов: Президентът можеше да помогне с договора

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, че президентът Румен Радев е могъл да помогне за реализацията на договора за F-16, а не само да го критикува. Това военният министър каза днес, 29 юни 2019 г., цитиран от БНР.

Президентът Радев с множество въпроси по сделката за F-16

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев постави множество въпроса пред правителството по сделката за F-16. Той направи това днес, 24 юли 2019 г., по време брифинг за медиите във връзка с ветото на сделката за придобиване на осем изтребителя F-16.

Меню