Временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет ще изслуша анализ на методиката за избор на нов изтребител. Това ще се случи на следващото заседание на комисията, което ще се състои на 7 септември 2017 г.
Втора точка от дневния ред на заседанието е озаглавена „Представяне на анализ и сравняване на „Методика за избор на оптимален вариант за реализация на инвестиционен проект „Придобиване на нов тип основен многофункционален самолет““ с математически модел за оценка на вариантите за реализация, разработена от Института по отбрана на МО, МО и ВВС на основание Заповед на министъра на отбраната № Р-249/01.08.2012 г. и прецизирана от външни независими експерти по договор с МО № РД-27932/22.04.2013 г. и „Методика за избор на оптимален вариант за реализация на проект „Придобиване на нов тип боен самолет““, рег. № 400-6198/27.06.2016 г., изготвен от проф. д-р Венелин Георгиев в съответствие с договор №19/ФП711 от 24.07.2017 г.”
Т.нар. „Комисия „Gripen” реши да анализира методиката за избор на новия изтребител на второто си заседание от 19 юли 2017 г.
„Предлагам методиката да бъде дадена за оценка – и трите варианта. Двама от министрите ни казаха, че не е имало промяна в средата за сигурност т.е. обстановка, налагаща промяна, а третият министър каза, че има промяна в средата за сигурност. Предлагам методиката да бъде преценена от външни експерти, за да видим доколко промяната на средата за сигурност е повлияла на методиката, защото по-късно тя влияе на избора”, заяви тогава председателя на комисията Емил Христов (ГЕРБ) и се обоснова още с „изчистване на съмненията”.
Представителите на БСП в комисията бяха против подобен анализ, защото според тях той не влиза в мандата на комисията, която трябваше само да направи преглед на процедурата в периода на служебния кабинет „Герджиков“, когато експертната комисия излезе със заключението, че шведската оферта е най-добра. Предложението на председателя Христов бе прието с гласовете на ГЕРБ.
Венелин Георгиев е професор и доктор по военни науки. Той е преподавател в департамента „Национална и международна сигурност” на Нов български университет. Завършва ВНВВУ „Георги Бенковски” през 1987 г. специалност „Експлоатация и ремонт на летателните апарати“ и военна академия „Георги С. Раковски” през 1999 г. Има множество публикации в сферата на националната сигурност.
На заседанието на 7 септември ще бъде изслушан и Иван Иванов, заместник-министър на отбраната в периода 2013 – 2014 г.