Антон Тодоров пренесе атаките за Gripen срещу президентската администрация

15 прочитания

Емблематичният депутат от ГЕРБ Антон Тодоров пренесе атаките си по новите изтребители за ВВС от президента Радев към членове на неговата администрация. Днес, 27 септември 2017 г., депутатът обвини началника на кабинета на президента Иво Христов, че е чел класифицирани документи във връзка с предложение за продажба на нови F-16 от страна на Lockheed Martin.

Според Тодоров е била изпратена шифрограма от българския посланик в САЩ, на която като получател е бил отбелязан Иво Христов. Документът е бил изпратен на 26 февруари 2017 г. и се отнася до проведени разговори на посланик Тихомир Стойчев с представители на Lockheed Martin, производител на F-16.

Проблемът според Тодоров е, че Иво Христов няма достъп до класифицирана информация. Депутатът от ГЕРБ е информирал главния прокурор, ДАНС и ДКСИ за евентуалното нарушаване на Закона за защита на класифицираната информация.

Според Тодоров, въпросът е особено чувствителен, защото се касае за разговори с Lockheed Martin, но не става ясно с какво тази компания е по-специална от други.

По-късно днес, в предаването „Още от деня” по БНТ1 депутатът Тодоров даде още детайли по съдържанието на въпросната шифрограма. Тя е съдържала информация за среща между българския посланик в САЩ с „втория човек в Lockheed Martin”, с директора по продажбите в Израел, Европа и САЩ на същата компания и „още един високопоставен служител”.

Обстоятелствата около въпросната шифрограма не са новост. Наличието ѝ се чете от доклада на т.нар. „Комисия „Gripen”. На страница 24 в бележка под линия 58 се вижда, че се цитира грама на посланика на България в САЩ до администрацията на Президента, МВнР и МО относно среща с представители на корпорацията Lockheed Martin.

Бележката е свързана с наличието на „оферта” от февруари 2017 г. за новопроизведени самолети. От думите на депутата Тодоров излиза, че се касае за F-16.

Въпросната „оферта” вече изниква няколко пъти, но както става ясно от думите на депутата Тодоров, става въпрос за разговор на български дипломат с представители на частна компания на фона на течащ по това време ясно структуриран процес за покупка на изтребители на междудържавно ниво. Безкрайно трудно е да се класифицират подобни разговори, като даване на оферта.

Депутатът Антон Тодоров също атакува и Швеция и Saab.

„Навсякъде, където има сделка за Gripen, тези сделки вонят на корупция. В Унгария и Чехия става дума за 12,7 млн. раздадени подкупи. В ЮАР става въпрос за 20 млн. А ние сами си задаваме въпроси и няма кой да ги хване за пеша на сакото тия корупционери”

Не е ясно от къде черпи информация Тодоров, особено що се касае за сделките в Унгария и Чехия, които са междуправителствени с шведското правителство.

Свързани теми

Предишна публикация
Красимира Стоянова: Радев не е лобирал за нас
Следваща публикация
Ryanair забавя ръста си и спира полети до София
15 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Цветанов: Визата на Борисов е Белия дом е благодарение покупката на F-16

Визитата на премира Бойко Борисов в Белия дом и срещата му с американския президент Доналд Тръмп е признание за покупката на изтребителите F-16. Това каза в предаването „Тази неделя” днес, 10 ноември 2019 г., бившият втори човек в ГЕРБ Цветан Цветанов.

„Комисията „Gripen“ изслуша бивш заместник-министър и военен експерт

Временната парламентарна комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет изслуша на заседанието си днес, 7 септември 2017 г., бившия замесник-министър на отбраната от кабинета „Орешарски“ Иван Иванов и военния експерт професор Венелин Георгиев.

Катар поиска да купи F-35

Катар официално е поискал да закупи изтребители от пето поколение F-35. Това съобщава Reuters вчера,…

Авиокаст: Епизод 9

Новият епизод на подкаста посветен на авиация и космонавтика е вече при вас. В него,…

Швеция обяви плановете си за обновяване на военната си авиация

Шведското МО публикува „Бяла книга“ за плановете за изграждане на въоръжените си сили до 2025 г., като в тях се залага продължаване експлоатацията на Gripen C/D и инвестиране в изцяло нова платформа след 2030 г.

Меню