Сериозен отказ в двигателя приземи аварийно A380

26 прочитания

Airbus A380 на френската авиокомпания Air France се приземи аварийно на канадското летище Гуус Бей, след като по време на полет получи тежък отказ в един от четирите си двигателя. Няма пострадали при инцидента.

Машината с регистрация F-HPJE е изпълнявала полет AF66 от парижкото летище Шарл дьо Гол до Лос Анджелис. На височина от 11 000 m, докато самолетът е на около 350 km югоизточно от столицата на Гренландия Нуук, двигател номер 4 (най-външният на дясното полукрило) се е разрушил.

Снимките, които са направили пасажерите в полет показват, че от двигателя GP7200 липсва първата степен на ниско налягане, както и голяма част от кожуха на двигателя. Има повреди и по пилона. Имало е и теч на хидравлична течност. Пасажерите разказват за сериозни вибрации, веднага след разрушаването на двигателя.

Два часа по-късно, самолетът успешно се е приземил на летището Гуус Бей в канадската провинция Нюфаундленд. Води се разследване, а пасажерите очакват самолети на Air France, които да ги отведат в Лос Анджелис.

Пострадалият самолет има сериен номер 052 и е доставен на Air France през май 2011 г., а е извършил първия си полет година по-рано. Машината се задвижва от четири GP7200, производство на Engine Alliance (джойнт венчър между General Electric и Pratt & Whitney).

Инцидентът напомня за полет QF32 на Qantas от ноември 2010 г. При излитане от Сингапур се разруши една от степените на двигател номер 2, което предизвика сериозни повреди по машината, която се приземи аварийно без пострадали. Тогава обаче инцидента стана с двигател Rolls-Royce Trent 900.

Свързани теми

Предишна публикация
Британската авиокомпания Monarch обяви фалит
Следваща публикация
ВВС на САЩ се готвят за оперативни изпитания с леки бойни самолети
26 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Достигнаха до останките на катастрофиралия лек самолет в Македония

Спасителните и разследващи екипи са достигнали до останките на катастрофиралия в Македония лек самолет Cessna P210N. Потвърдена е смъртта на всички четирима намиращи се на борда, както и че те са български граждани.

Екипажът на катастрофиралия Ми-17 е имал 17 – 18 часа във въздуха от началото на годината

Командирът на катастрофиралия вертолет Ми-17 капитан Пламен Панталеев е имал 18 часа нальот от началото на годината, а вторият пилот капитан Стоян Неделчев е имал 17 часа. Това бе съобщено на брифинг на командването на ВВС, който се проведе днес, 12 юни 2018 г. Въпреки мизерният им нальот, за сега водеща е версията за технически отказ.

Меню