Белгийското правителство заяви, че за сега ще продължи да разглежда френската оферта за Dassault Rafale, като опция за придобиване на нов изтребител, въпреки, че предложението не е в рамките на обявената конкурсна процедура.
Белгийското правителство е разпоредило допълнителни правни консултации около това, дали е възможно да се разгледа френската оферта при положение, че страната в момента извършва отделна конкурсна процедура, в която в момента участват само F-35 и Eurofighter.
В началото на септември Франция отказа да отговаря на запитването за предоставяне на оферти (RFP), което Белгия пусна в началото на годината. Вместо това страната изпрати отделна оферта.
Белгия ще поиска и допълнителна информация от Франция за нейната оферта и ще търси начин да оцени всички налични предложения. Известно е, че сегашния белгийски министър на отбраната Стефан Вандерпут е против подхода на Франция и иска новия изтребител да бъде избран в рамките на наличната процедура.
Белгия изпрати RFP до САЩ (за F-35 и Super Hornet), Швеция за Gripen E/F, Франция за Rafale и Великобритания за Eurofighter. Boeing и шведското правителство се отказаха въобще да дават оферти.
До колкото е известно, Франция предлага задълбочен трансфер на технологии и дял от работата по бъдещето развитие на Rafale. Същото така страната предлага на Белгия евентуален дял от работата по новия боен самолет, който ще се разработва заедно с Германия. Това може да се окаже изкушаващо за Белгия, чиято аерокосмическа индустрия няма никакъв дял в разработката и производството на F-35.
Белгия търси 34 нови многоцелеви изтребители, които да заместят сега експлоатираните около 60 броя F-16 MLU. Стойността на сделката се очаква да бъде около €3,5 млрд.