Белгия продължава да разглежда предложението на Rafale

31 прочитания

Белгийското правителство заяви, че за сега ще продължи да разглежда френската оферта за Dassault Rafale, като опция за придобиване на нов изтребител, въпреки, че предложението не е в рамките на обявената конкурсна процедура.

Белгийското правителство е разпоредило допълнителни правни консултации около това, дали е възможно да се разгледа френската оферта при положение, че страната в момента извършва отделна конкурсна процедура, в която в момента участват само F-35 и Eurofighter.

В началото на септември Франция отказа да отговаря на запитването за предоставяне на оферти (RFP), което Белгия пусна в началото на годината. Вместо това страната изпрати отделна оферта.

Белгия ще поиска и допълнителна информация от Франция за нейната оферта и ще търси начин да оцени всички налични предложения. Известно е, че сегашния белгийски министър на отбраната Стефан Вандерпут е против подхода на Франция и иска новия изтребител да бъде избран в рамките на наличната процедура.

Белгия изпрати RFP до САЩ (за F-35 и Super Hornet), Швеция за Gripen E/F, Франция за Rafale и Великобритания за Eurofighter. Boeing и шведското правителство се отказаха въобще да дават оферти.

До колкото е известно, Франция предлага задълбочен трансфер на технологии и дял от работата по бъдещето развитие на Rafale. Същото така страната предлага на Белгия евентуален дял от работата по новия боен самолет, който ще се разработва заедно с Германия. Това може да се окаже изкушаващо за Белгия, чиято аерокосмическа индустрия няма никакъв дял в разработката и производството на F-35.

Белгия търси 34 нови многоцелеви изтребители, които да заместят сега експлоатираните около 60 броя F-16 MLU. Стойността на сделката се очаква да бъде около €3,5 млрд.

Свързани теми

Предишна публикация
Предлагат още 80% мито при внос в САЩ на CS100
Следваща публикация
САЩ са предложили на Хърватска нови F-16
31 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Димитър Стоянов изрази несъгласие с твърденията на Цветанов

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на президентството, бивш началник на щаба на ВВС и бивш ръководител на проекта за нов изтребител изрази сериозното си несъгласие с изложените факти от заместник-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, който за пореден път напрадна президента Радев заради програмата за придобиване на нов боен самолет.

Приключва тренировката „Ramstein Guard BGR 2019”

По време на тренировката „Ramstein Guard BGR 2019”, която приключва утре, 4 октомври 2019 г., бяха извършени съвместни тренировки между формирования от изтребителната авиация, щурмовата авиация, ЗРВ и РТВ на българските Военновъздушни сили в условията на радиоелектронни смущения. Това съобщават от ВВС.

Gripen C/D ще се развива поне до 2050 г.

Saab има намерение да развива Gripen C/D поне до 2050 г., като е уверена в способностите на този изтребител, особено в конфигурацията, която се предлага на България – MS 20 с радар PS-05/A Mk. 4. Това разказва Матс Торбьорнсон, тест пилот в Saab и продуктов мениджър за Gripen, с който разговаряхме за способностите на изтребителя и неговата перспектива в близките години.

Меню