Новият изтребител потъна в нови неясноти, докато експлоатацията на МиГ-29 продължава да е проблематична

27 прочитания

Проектът за придобиване на нов изтребител за ВВС се сблъска с неочакван нов проблем – промени в Закона за ДДС фактически орязаха сумата по него с 300 млн. лева. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред журналисти днес, 7 декември 2017 г.

Каракачанов обясни, че през декември 2016 г. са направени промени в Закона за ДДС, които изискват плащане на данък добавена стойност и по подобни военни проекти. В същото време Народното събрание е отпускало пари шест месеца по-рано. Така реално в покупката на нов изтребител могат да се вложат 1,2 млрд. лева. Военният министър определи това като сериозен проблем.

„Решенията са три – или се свиваме в сумата, както стана с корабите, или искаме допълнителни средства, или нова промяна в закона в обратната посока”, обобщи министърът на отбраната.

Министър Каракачанов каза още, че в момента е важно да се изчисти въпросът с ДДС-то около проекта и след това да се премине към следващите стъпки.

От гледна точка на държавата няма реален проблем, защото въпросните пари, които трябва да се платят за ДДС ще излязат от единия ѝ джоб и ще влязат в другия. Така не е проблем сумата за проекта да остане 1,5 млрд., но без да се смята данъка, но въпросът трябва да се изчисти документално. Въпросната промяна може да бъде залегната в новия проект за инвестиционен разход.

„Има тълкования от юристи, че решението на комисията са ограничаващи и трябва да се работи само с тези три страни, които до сега са участвали, но има твърдения и че не е точно така. Колегите от ВВС трябва да изяснят въпроса. Личното ми мнение е, че колкото повече страни, които са от НАТО или ЕС участват, толкова по-добре”, каза още Каракачанов.

Думите му идва след явното разминаване на неговата позиция за поканване на още участници в проекта за нов изтребител, която явно се размина с позицията на неговия заместник Атанас Запрянов, който каза, че ще се иска единствено оферта за нови F-16 и ще се работи с вече съществуващите други оферти.

По време на изслушването в Комисията по отбрана стана ясно и че проблемите около осигуряването на логистиката за изтребителите МиГ-29 продължава.

„С маслата продължава да има проблем. Руснаците са въвели едно допълнително изискване за лицензиране, договорът е сключен, парите са отпуснати, но там се бавят нещата вече 30 – 40 дни. Пак казвам, поради едни нови изисквания, които са въведени миналата година”, обясни Каракачанов и каза, че по въпроса се работи.

Проблемът с маслата ИПМ-10 лъсна в началото на ноември, като тогава стана ясно, че липсата им възпрепятства монтирането на 10-те двигателя РД-33, които бяха получени от Русия по-рано през годината.

Свързани теми

Предишна публикация
МО търси рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за МиГ-29
Следваща публикация
Флотът от C-27J се приземява след Нова година
27 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Офертите за новия изтребител са оценени, но резултатите няма да се обявяват

Офертите за нов боен самолет за българските ВВС са били оценени, но резултатите от работата на междуведомствената експертна комисия няма да се съобщават. В същото време е била назначена и политико-военната група, която ще довърши процеса. Информацията бе потвърдена за АЕРО от МО.

Какво се казва в отговорите на МО към Президентството

Вчера, 24 юли 2019 г., министърът на отбраната Красимир Каракачанов обяви, че повереното му министерство е изготвило 19-страници отговори на въпросите, които президентът Румен Радев отправи по сделката за покупка на F-16. Действително, снощи след 20 часа, на сайта на МО бе качен документ в pdf-формат, в който се съдържат 19 въпроса и отговори към тях.

Какво ново може да разберем по сделката за F-16 от този документ?

Съмнява ли се някой, че ще купим F-16

След месеци в които различни фактори от ГЕРБ пряко или косвено се изказваха в полза на покупката на F-16, най-накрая миналият петък, 14 декември 2018 г., и премиера Бойко Борисов изплю камъчето. Той заяви в прав текст, че според него F-16 е най-добър, с което фактически предреши и изхода от изтребителния конкурс.

Президентът Радев: Конкурсът за изтребител е опорочен и е удар по България

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев заяви, че конкурсът за избор на нов боен самолет за ВВС е опорочен и в резултат не което е нанесен сериозен удар по България. Това каза той днес, 6 януари 2019 г. пред журналисти.

Меню