Проектът за придобиване на нов изтребител за ВВС се сблъска с неочакван нов проблем – промени в Закона за ДДС фактически орязаха сумата по него с 300 млн. лева. Това заяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов пред журналисти днес, 7 декември 2017 г.
Каракачанов обясни, че през декември 2016 г. са направени промени в Закона за ДДС, които изискват плащане на данък добавена стойност и по подобни военни проекти. В същото време Народното събрание е отпускало пари шест месеца по-рано. Така реално в покупката на нов изтребител могат да се вложат 1,2 млрд. лева. Военният министър определи това като сериозен проблем.
„Решенията са три – или се свиваме в сумата, както стана с корабите, или искаме допълнителни средства, или нова промяна в закона в обратната посока”, обобщи министърът на отбраната.
Министър Каракачанов каза още, че в момента е важно да се изчисти въпросът с ДДС-то около проекта и след това да се премине към следващите стъпки.
От гледна точка на държавата няма реален проблем, защото въпросните пари, които трябва да се платят за ДДС ще излязат от единия ѝ джоб и ще влязат в другия. Така не е проблем сумата за проекта да остане 1,5 млрд., но без да се смята данъка, но въпросът трябва да се изчисти документално. Въпросната промяна може да бъде залегната в новия проект за инвестиционен разход.
„Има тълкования от юристи, че решението на комисията са ограничаващи и трябва да се работи само с тези три страни, които до сега са участвали, но има твърдения и че не е точно така. Колегите от ВВС трябва да изяснят въпроса. Личното ми мнение е, че колкото повече страни, които са от НАТО или ЕС участват, толкова по-добре”, каза още Каракачанов.
Думите му идва след явното разминаване на неговата позиция за поканване на още участници в проекта за нов изтребител, която явно се размина с позицията на неговия заместник Атанас Запрянов, който каза, че ще се иска единствено оферта за нови F-16 и ще се работи с вече съществуващите други оферти.
По време на изслушването в Комисията по отбрана стана ясно и че проблемите около осигуряването на логистиката за изтребителите МиГ-29 продължава.
„С маслата продължава да има проблем. Руснаците са въвели едно допълнително изискване за лицензиране, договорът е сключен, парите са отпуснати, но там се бавят нещата вече 30 – 40 дни. Пак казвам, поради едни нови изисквания, които са въведени миналата година”, обясни Каракачанов и каза, че по въпроса се работи.
Проблемът с маслата ИПМ-10 лъсна в началото на ноември, като тогава стана ясно, че липсата им възпрепятства монтирането на 10-те двигателя РД-33, които бяха получени от Русия по-рано през годината.