МО търси рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за МиГ-29

44 прочитания

Министерство на отбраната стартира вчера, 7 декември 2017 г., процедура за обществена поръчка за избор на изпълнител на рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за българските изтребители МиГ-29. МО ще изпрати покана само до една компания – РСК „МиГ”, тъй като тя била единствената, която може да осигури такава дейност.

Предмет на поръчката е интегрирана логистична поддръжка (ИЛП) за период от четири години (48 месеца) за 15 изтребителя МиГ-29 (12 едноместни и три спарки). В рамките на ИЛП трябва да се възстанови летателната годност на всички 15 самолета, след което да се осигурява годишен нальот от 1450 часа (1000 за едноместните изтребители и 450 часа при спарките), при фиксирана цена на летателен час. В летателна годност във всеки един момент трябва да са изправни 2/3 от наличните изтребители.

Прогнозната стойност на поръчката е 81 294 416 лв. без ДДС, но е посочено, че в рамковото споразумение се очаква да се сключат договори на стойност 41 млн. лева без ДДС, а тяхната сума може да нарасне до 81 294 416 лв. без ДДС при възникнала необходимост

В обявлението от страна на МО е записано, че РСК „МиГ” е единствената компания, която може да осигури желаните услуги и да достави необходимите резервни части и консумативи. Поради това, покана за участие в процедурата ще бъде изпратена само до руската компания.

В изискванията към изпълнителя на поръчката е записано, че трябва да бъде изпълнен основен ремонт на стойките на колесника на 10 изтребителя, както и на цилидър-подкосите им и ремонт на 13 катапултни седалки К-36ДМ серия 2. Трябва да се извършат контролно-възстановителни работи при достигане на нальот от 1000 + 100 часа на МиГ-29УБ борд 14, да се извърши ремонт на различни агрегати и да се доставят голям брой резервни части.

Интересни са услугите, които трябва да се предоставят в рамките на ИЛП. От изпълнителят се очаква да изпълнява планови и непланови ремонти, провеждане на практическо и теоретично обучение на инженерно-техническия състав, оказване на техническа помощ, ремонт или замяна на наземно оборудване и увеличаване на срока на служба и ресурс на оборудване.

Очаква се и доставка (планови и непланови) на резервни части, инструменти, консумативи и разходни материали, наземно оборудване, актуална техническа документация, пиросредства.

Интересно е, че се очаква и доставка на управляеми ракети Р-60МК, Р-73Э и Р-27Р и доставка на 30-mm снаряди за бордното оръдие ГШ-30-1.

Крайният срок за подаване на офертите е 18 декември 2017 г., като е разписано, че преговорите с РСК „МиГ” трябва да започнат още на следващия ден.

Пускането на обществена поръчка за ИЛП за МиГ-29 е в тон с действията на министър Красимир Каракачанов, който в последните месеца многократно заявява, че целият български флот от изтребители МиГ-29 трябва да се поддържа до края на техническия им живот. И това нещо трябва да става директно чрез РСК „МиГ”.

Основният проблемен момент в това начинание е чисто финансов. Сумата от 81 млн. лева изглежда крайно недостатъчна за осигуряването на заложените в рамковото споразумение неща. Така например осигуряването на летателна годност на 15-те изтребители МиГ-29 може да глътне целият този бюджет, без въобще да се стигне до осигуряване на 1450 летателни часа годишно.

Трябва да се припомни, че КВР на един двигател РД-33 е около €1,4 млн. Тоест само осигуряването на двигатели за 10 изтребителя (като предположим, че другите пет ще летят с двигателите от договора сключен през 2016 г.), може да глътне около 55 млн. лева. Без да борим необходимостта от КСА-2, както и други части и консумативи.

Не е за пренебрегване и заканата на САЩ да санкционира страни, които правят „съществени транзакции“ с РСК „МиГ”, тъй като компанията попадна в най-новия списък със санкционирани компании.

Лесно е да се предположи, че ако въобще се стигне до реализация на намерението за сключване на рамково споразумение за ИЛП то ще бъде за по-малко самолети от заложените 15 броя. В противен случай ще трябва да се отпуска значително по-голям бюджет. Припомняме, че за 2018 г. са заделени едва 26 млн. лева за поддръжката на МиГ-29.

При всички случаи резултатите от преговорите ще са интересни.

Свързани теми

Предишна публикация
Премиерът настоял за решение по казуса със самолетите C-27J
Следваща публикация
Новият изтребител потъна в нови неясноти, докато експлоатацията на МиГ-29 продължава да е проблематична
44 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Министерство на отбраната: Поддръжката на Су-25 в „Авионамс” с руски фирми би била неефективна

Поддръжката на щурмовите самолети Су-25 в „Авионамс” с използване на фирми от руската отбранителна индустрия би било неефективно, защото ще отнеме твърде много време и средства. Това се казва в отговор на МО, който АЕРО получи днес, 26 юни 2019 г., на въпрос за коментар на думите на председателя на Народното събрание от вчера.

Холандия вероятно ще поръча с три по-малко F-35

Поради скъпия долар, бюджета за покупка на изтребителите F-35 няма да е достатъчен за закупуването на всички 37 изтребители за Кралските холандски ВВС и най-вероятно ще се наложи поръчката да се намали с три самолета. Това е съобщил холандския министър на отбраната Барбара Висер.

Вторият живот за МиГ-29 в България – част 1

Александър МЛАДЕНОВ описва предизвикателствата и постиженията при усвояването на пълните маневрени и бойни възможности на МиГ-29 в България в периода 2005–2009 г. като част от въвеждането и налагането на новия модел на бойна подготовка в изтребителната авиация.

Проведе се българо-румънска летателна тренировка

Двойка МиГ-29 от състава на авиобаза Граф Игнатиево и МиГ-21 LanceR от състава авиобаза Михаил Когълничано на румънските ВВС изпълниха всички процедури и осъществиха успешно мисията по „ер полисинг” чрез приемането на предаването на самолет, преминаващ нерегламентирано през въздушното пространство на двете страни.

Димитър Стоянов за състоянието на военната ни авиация

Полковник (о.р.) Димитър Стоянов, главен секретар на Президентството, бивш началник-щаб на ВВС и бивш ръководител на проекта за нов изтребител даде вчера, 6 май 2018 г., пространно интервю за радио „Дарик”, в което говори за състоянието на военната авиация и проваления процес за покупка на нов боен самолет.

Политико-военна група, назначена от премиера, ще избере реално новия изтребител

Новият боен самолет за българските ВВС ще бъде избран от „политико-военна група”, която ще бъде назначена от премиера Бойко Борисов. Това се чете в отговора на парламентарен въпрос министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

Меню