Премиерът настоял за решение по казуса със самолетите C-27J

24 прочитания

Премиерът Бойко Борисов и военният министър Красимир Каракачанов са обсъдили днес, 8 декември 2017 г. на среща казуса с поддръжката на транспортните самолети C-27J Spartan, Това обясни пред медиите в парламента Каракачанов като подчерта, че в армията има не малко проблеми и не малка част са свързани с пари.

“Темата за самолетите Spartan е една от темите, която коментирахме, тъй като всяко едно техническо средство, в случая Spartan-ите, също имат своя ресурс, след което трябва да се направи договор за тяхната поддръжка”, обяснява военният министър.

Премиерът е настоял да се намери решение и да се отиде към сключване на договор.

„Разговори вече сме водили, има определени виждания по офертата”, разясни министърът на отбраната, който вчера каза, че се касае за малко над €17 млн. за четири години.

От изказванията на Каракачанов не става ясно дали ще се намери конкретно решение за осигуряването на логистика за самолетите C-27J или се касае просто за проформа загриженост от страна на премиера Борисов, която няма да се претвори в пари за самолета.

Министър Каракачанов определи като „интересен“ въпросът за включване на изтребител Dassault Rafale, за които да отправим оферта за закупуване, но с изричното уточнение, че ще го отнесе към ВВС.

“Въпросът обаче е до пари, тъй като френските изтребители са много скъпи за нас – около €100 млн. единият. Други изтребители са на половин цена”, допълни вицепремиерът.

Каракачанов отново заяви, че по принцип смята, че запитванията за оферти трябва да бъдат изпратени до максимален брой фирми и държави, но да има по-голямо съревнование, отсега трябвало да се каже, че някои от самолетите са изключително скъпи, не са по нашите възможности посочи той.

В същото време Каракачанов наскоро говореше за изтребителите F/A-18 Super Hornet, които са от същия ценови клас, както и Rafale.

Свързани теми

Предишна публикация
Разследват инцидент със сръбски ATR 72 над България
Следваща публикация
МО търси рамково споразумение за интегрирана логистична поддръжка за МиГ-29
24 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Какво пише и какво не в проекта за нов боен самолет?

На 16 май 2018 г. Министерски съвет (МС) прие проектът за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет”. Той бе внесен в Народното събрание (НС), където трябва да мине през одобрението на комисиите по отбрана и финанси, а след това ще бъде гласуван в пленарна зала.
Както пише в проекта и какво липсва в него?

Прокуратурата не откри нарушения в боравенето с класифицирана информация от президенството

Софийска градска прокуратура (СГС) отказа да образува наказателно производство по сигнал от бившия депутат от ГЕРБ Антон Тодоров, че началника на кабинета на президента Иво Христов, че е чел класифицирани документи във връзка с предложение за продажба на нови F-16 от страна на Lockheed Martin. Това съобщиха днес, 23 октомври 2017 г., оттам.

Индонезия няма пари за Rafale

Индонезия няма яснота как ще финансира покупката на многоцелевите изтребители Rafale, което води до замразяването…

Разследването на катастрофата с Ми-17 приключи, но МО засекрети резултатите

Комисията за разследване на авиационното произшествие с вертолет Ми-17 завърши своята работа с доклад за възможните причини. Това съобщи МО днес, 9 юли 2018 г., но от военното ведомство не съобщават за резултатите и обявиха, че докладът е „поверителен”.

Бъдещето на ВВС на Обединените арабски емирства все още е неясно

С наближаването на традиционното Дубайско авиошоу, отново изникват въпросите за това как изключително заможните Обединени арабски емирства (ОАЕ) смятат да развиват своите военновъздушни сили. За това пише Aviation Week.

Меню