Премиерът Борисов се оплаква от високите цени на американското оръжие

29 прочитания

Премиерът Бойко Борисов се оплаква от високите цени на американското въоръжение и заяви, че е искал преференциални цени и от САЩ, и от Европа, заради геостратегическото положение на България. Това заяви той днес, 16 февруари 2018 г., по време на конференцията по сигурност, провеждаща се в момента в Мюнхен.

„Сега на цялата конференция това се говори. И със заместник-държавния секретар и с хората, които бяха от сигурността, и от Вашингтон и от Европа, поставих им въпроса за цените на въоръжението… Все пак, за България го правим. Казах на американските колеги, може ли такива цени да обявяват за самолети и танкове?! Двата процента, са два процента (разходи за отбрана от БВП – бел. ред.), но ние геостратегически сме разположени на място където и Европа и Америка биха могли да дадат преференциални цени. Ние как даваме да тренират в България в базите ни – базите в Ново село и Граф Игнатиево. Това също да се приеме като материален носител и да се намалят цените. Така, че ще преговаряме”, обясни премиерът пред репортери.

Изказването на Борисов вероятно е свързано с предстоящия повторен старт на процедурата по избор на нов многоцелев изтребител за българските ВВС. Известно е, че САЩ ще предложат новопроизведени изтребители F-16V. В края на миналата година Бахрей купи 16 такива изтребители за $2,3 млрд. В същото време се готви и проектът за придобиване на нова бойна машина на пехотата (танковете, за които говори премиерът – бел. ред.), където американската компания General Dynamics активно предлага Piranha V.

Премиерът не за първи път се опитва да свърже съвместните военни съоръжения в България, които са използват от въоръжените сили на САЩ, с евентуалната покупка на нови изтребители. През юни 2011 г. той директно заяви, че общите бази е могло да се изтъргуват за безплатни бойни самолети. Тогава от изказването му не произтече нищо.

Съвместните военни съоръжения на българска територия реално са четири – авиобазите Безмер и Граф Игнатиево, полигона в Ново село и складова база в Айтос. От юни 2016 г. договорът за тяхното ползване е фактически безсрочен, като може да се прекрати едностранно с едногодишно предизвестие. От американска страна фактически няма финансови ангажименти по договора, освен поддръжката на самите съоръжения.

Свързани теми

Предишна публикация
Константин Попов очаква през март да се изпращат RFP за новия изтребител
Следваща публикация
Пуснаха обществена поръчка за ремонт на двигатели за L-39
29 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Константин Попов: На 31 май Комисията по отбрана ще обсъди проекта за нов изтребител

На 31 май 2018 г. се очаква да се обсъдят двата проекта за модернизация на Българската армия в парламентарната Комисия по отбрана. Това каза нейният председател Константин Попов по време на заседанието ѝ от днес, 17 май.

Очаквано МО предлага на правителството да се купи F-16 (изцяло обновена)

Напълно очаквано, Министерство на отбраната излезе с доклад, в който се предлага на Министерски съвет за започване на преговори за покупка на изтребители F-16 Block 70/72. Това стана днес, 21 декември 2018 г. В доклада се дава твърде малка и противоречаща си аргументация, като има и предложение до Народното събрание за фактическото анулиране на инвестиционния проект, който беше приет през юни тази година. С това се засилва впечатлението, че се касае за фактически чисто политически избор.

Министър Каркачанов начерта опция за покупка на изтребители над бюджета

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов начерта възможен сценарии, в който България купува боен самолет, чиято покупка ще излезе над отпуснатия бюджет от 1,5 млрд. лева без ДДС. Това направи той днес, 17 декември 2018 г. в ефира на „Канал 3”.

Даниел Боестад: Gripen спечели конкурса на ВВС честно и прозрачно

Вицепрезидентът за програмата Gripen за Централна и Източна Европа Даниел Боестад дава пространно интервю за Евгени Генов, публикувано във вестник „Труд”, в което говори за конкурсната процедура в България, офертата на шведската страна и реакцията на компанията към процесите у нас.

Меню